Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Carolina Caycedo

Rojinegra (Red and Black) [Czerwony i czarny]

Udostępnij:
Datowanie: 2018
Technika: instalacja
Materiały:m.in. metal, drut metalowy, tworzywo sztuczne, juta, drewno, sieć rybacka, smoła, ready-made, bambus
Rozmiar:wys. 350 cm, szer. 140 cm, głęb. 54 cm
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 29.07.2019
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/618
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

"Kolory sieci odnoszą się do tradycji anarchistycznej. Większość elementów użytych w instalacji to narzędzia domowe: drewniana łopata służy do gotowania w dużych garnkach
jedzenia dla większej grupy osób, tykwa i sito używane są do nabierania wody. W sieci znajduje się także misa do płukania złota. Razem z tymi obiektami zawieszona jest wkładka domaciczna – analogicznie do tamy na rzece, symbol kontroli nad kobiecym ciałem".
Carolina Caycedo


Materiały: metal (metalowa miska do płukania złota), ołów (odważniki ołowiane), drut metalowy, tworzywo sztuczne (lina wykonana z tworzywa sztucznego), juta (sznurek jutowy), drewno (wiosło drewniane i drewniana tykwa), sieć rybacka, smoła, ready-made (linka spadochronowa, karabinek wspinaczkowy, wkładka domaciczna), bambus (bambusowe sitko i bambusowa trzepaczka do dywanów).

Wystawy

Prototypy 03: Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski, Muzeum Sztuki w Łodzi, 06.09.2019 - 12.01.2020

Carolina Caycedo

Carolina Caycedo jest kolumbijską artystką, mieszkającą w Los Angeles. Uczestniczy w ruchach oporu terytorialnego, gospodarki solidarnej i mieszkalnictwa rozumianego jako prawo człowieka. Praktyka artystyczna Caroliny ma dla niej wymiar wspólnotowy,  a performensy, rysunki, fotografie i filmy wideo są nie tylko efektem końcowym, ale raczej częścią procesu badań i działania artystki. Jej prace przyczyniają się do budowania środowiskowej pamięci historycznej jako podstawowego elementu nie-powtarzalności przemocy wobec podmiotów ludzkich i nieludzkich oraz generują debatę na temat przyszłości w odniesieniu do dóbr wspólnych, sprawiedliwości...

Inne dzieła tego artysty
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty