Carolina Caycedo

Carolina Caycedo

1978

Carolina Caycedo jest kolumbijską artystką, mieszkającą w Los Angeles. Uczestniczy w ruchach oporu terytorialnego, gospodarki solidarnej i mieszkalnictwa rozumianego jako prawo człowieka. Praktyka artystyczna Caroliny ma dla niej wymiar wspólnotowy,  a performensy, rysunki, fotografie i filmy wideo są nie tylko efektem końcowym, ale raczej częścią procesu badań i działania artystki.

Jej prace przyczyniają się do budowania środowiskowej pamięci historycznej jako podstawowego elementu nie-powtarzalności przemocy wobec podmiotów ludzkich i nieludzkich oraz generują debatę na temat przyszłości w odniesieniu do dóbr wspólnych, sprawiedliwości ekologicznej, sprawiedliwej transformacji energetycznej i różnorodności kulturowej.

Była rezydentką m.in. w Huntington Gardens, Libraries and Art Collections w San Marino, Kalifornia, oraz w programie DAAD artists-in-Berlin. Jej projekty były finansowane przez Creative Capital, California Community Foundation, Los Angeles Department of Cultural Affairs, Harpo Foundation, Art Matters, Colombian Culture Ministry, Arts Council UK i Prince Claus Fund.

Ostatnie indywidualne pokazy muzealne obejmują Prototypy 03: Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski  w Muzeum Sztuki w Łodzi; Wanaawna, Rio Hondo i Other Spirits w Muzeum Sztuki w Orange County Museum of Art oraz wystawy w ICA Boston i MCA Chicago. W 2019 roku jej prace były częścią 45 Salón Nacional de Artistas Colombia, Chicago Architecture Biennial, Sektora filmowego Art Basel w Bazylei. Została wybrana jako gościnna artystka NTU-CCA w Singapurze  w 2020 roku. Caycedo jest też członkiem Los Angeles Tenants Union oraz Rios Vivos Colombia Social Movement.

Strona artystki: carolinacaycedo.com

Aleksandra Jach
 

Dzieła