Carolina Caycedo

Mi linaje feminino de la resistencia ambiental (My Feminine Lineage of Environmental Struggle)

Udostępnij:
Datowanie: 2018
Technika: druk
Materiały: atrament, tkanina bawełniana
Rozmiar:wys. 137 cm, szer. 380 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 29.07.2019
Numer inwentarzowy: MS/SN/GR/2237

Opis dzieła

Artystka połączyła w jeden wspólny sztandar portrety wielu kobiet. Wszystkie są wojowniczkami o środowisko naturalne. Pochodzą z różnych części świata: z Kolumbii, Anglii, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Indii, Niemiec, Rosji, także z Polski. Caycedo urodziła się Kolumbijką, mieszka w Los Angeles. W sztuce angażuje się w kwestie praw człowieka i sprawiedliwości środowiskowej.

Portrety aktywistek ekologicznych z serii Genealogy of Struggle [Genealogia oporu] stanowią rekonstrukcję pamięci dotyczącej inicjatyw z zakresu obrony środowiska, a zarazem hołd dla kobiet trwających w swoim oporze wobec niesprawiedliwości – pomimo zastraszania, kryminalizowania, a czasami gróźb śmierci.

Można wśród nich odnaleźć kobiety broniące zasobów przyrodniczych  m.in. z Kolumbii, Anglii, Meksyku, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Indii, Niemiec, Rosji, a także z Polski.

Aleksandra Jach

Opis dla osób ze spektrum autyzmu

Informacje o artyście:

  • Carolina Caycedo urodziła się w 1978 w Londynie.
  • Jest artystką kolumbijską i mieszka w Los Angeles.
  • Jest przedstawicielką ekofeminizmu. Ekofeminizm porównuje niszczenie środowiska naturalnego do przemocy wobec kobiet.

Opis dzieła:

Carolina Caycedo pokazuje portrety kobiet, które walczą w obronie środowiska naturalnego.  Kobiety te często są zastraszane. Grozi im więzienie i śmierć. Artystka przedstawia broniące przyrody kobiety z różnych krajów: m.in. z Kolumbii, Anglii, Meksyku, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Indii, Niemiec, Rosji, a także z Polski.

Autorka skryptu: Małgorzata Wiktorko

Dzieła zakupione z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Narodowe kolekcje sztuki współczesnej" 2019

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2026-10-01]

Carolina Caycedo

Carolina Caycedo jest kolumbijską artystką, mieszkającą w Los Angeles. Uczestniczy w ruchach oporu terytorialnego, gospodarki solidarnej i mieszkalnictwa rozumianego jako prawo człowieka. Praktyka artystyczna Caroliny ma dla niej wymiar wspólnotowy,  a performensy, rysunki, fotografie i filmy wideo są nie tylko efektem końcowym, ale raczej częścią procesu badań i działania artystki. Jej prace przyczyniają się do budowania środowiskowej pamięci historycznej jako podstawowego elementu nie-powtarzalności przemocy wobec podmiotów ludzkich i nieludzkich oraz generują debatę na temat przyszłości w odniesieniu do dóbr wspólnych, sprawiedliwości...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Powiązane obiekty