Aleksandra Kozioł

Saint Vacca (Święta Krowa)

Udostępnij:
Datowanie: 2017
Technika: aplikacja, haft maszynowy
Materiały: tkanina, welur, nici, frędzle
Rozmiar:wys. 234 cm, szer. 151 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 11.08.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/646/2

Opis dzieła

Co minutę na świecie w farmach przemysłowych zabijanych jest ponad 600 krów. W swojej pracy z cyklu sztandarów pt. "Święte", Ola Kozioł podejmuje problem naszego stosunku do śmierci zwierząt hodowanych masowo, które w toku produkcji i konsumpcji odzierane są ze wszelkich śladów życia. 

W pracy tej do rangi świętości podniesione są krowa, kura i świnia. Artystka wynosząc przedstawicielki/przedstawicieli tych gatunków na sztandary nie tylko chce im przywrócić podmiotowość, ale wskazać na śmierć przepełnioną cierpieniem i zadać pytanie o to, dlaczego różni się ona od męczeńskich ofiar wśród ludzi? Dlaczego skoro wiele danych wskazuje na to, że hodowla przemysłowa zwierząt nie tylko powoduje ich faktyczne cierpienie, ale przyczynia do dewastowania środowiska nie podejmowane są próby odchodzenia od masowej produkcji mięsa?

Monumentalna i efektowna forma sztandaru każe nam, widzom, przewartościować, a przynajmniej zastanowić się nad swoimi codziennymi nawykami żywieniowymi i konsumenckimi wspierającymi przemysłową hodowlę zwierząt, a co za tym idzie nad wpływem jaki na katastrofę klimatyczną mają hierarchie gatunków ludzkich i więcej-niż-ludzkich.

Katarzyna Słoboda

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Logotyp

Logotyp


Aleksandra Kozioł

Ola Kozioł jest performerką, autorką obrazów, instalacji, wideo, koncertów. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie wykłada (w Pracowni Malarstwa i Działań Interdyscyplinarnych prowadzonej przez prof. Piotra Stachlewskiego).  W swoich działaniach bazuje na głosie, wykorzystując technikę tzw. „śpiewu białego”. Projekty muzyczne, które współtworzy to: Mutant Goat, 18 rzek, Miejskie Darcie Pierza i Chór Strzemińskiego. Wspólnie ze Suavasem Lewy tworzy grupę artystyczną Przepraszam. Współrealizuje i wspiera projekty edukacyjne, artystyczne i społeczne.  Brała udział w takich inicjatywach, jak m.in.: 8. Międzynarodowy...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty