Wojciech Fangor

Styczeń 1945

Udostępnij:
Datowanie: 1949
Technika: malarstwo olejne
Materiały: farba olejna, płótno
Rozmiar:wys. 160 cm, szer. 200 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 23.12.1974
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/1069

Opis dzieła

To jeden z wczesnych obrazów Wojciecha Fangora. Płótno wpisuje się w socrealizm, który od 1949 r. dominował w PRL-u. Zgodnie z założeniami tego nurtu dzieło sztuki powinno mieć realistyczną formę i proletariacką treść, a jego zadaniem było wspieranie oficjalnej polityki państwa i partii komunistycznej. W ramach tej polityki istotnym zagadnieniem było pogłębianie przyjaźni polsko-radzieckiej. Na obrazie ukazane jest wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej w styczniu 1945 r.: spotkanie uśmiechniętych żołnierzy radzieckich z wdzięcznym ludem polskiej stolicy, które odbywa się ponad ciałami pokonanych żołnierzy Wehrmachtu.

Opis prosty

Obraz olejny na płótnie w układzie poziomym o wymiarach 160 x 200 cm. Na tle zimowego krajobrazu scena powitalna ludności z żołnierzami. Po lewej grupa mężczyzn, kobiet i dzieci wychodzących z ruin; na czele mężczyzna niosący biało-czerwony sztandar, po prawej wokół czołgu grupa żołnierzy z powiewającym czerwonym sztandarem. Na pierwszym planie leżący na ziemi dwaj niemieccy żołnierze.

Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2026-10-01]
Fangor. Wielowymiarowy [2022-11-15-2023-02-20]

Wojciech Fangor
Wojciech Fangor

Biografia artystyczna Wojciecha Fangora jest jedną z najciekawszych w historii polskiej sztuki. W pierwszej połowie lat 50. zaangażował się w socrealizm, tworząc obraz Postaci (1950, w kolekcji Muzeum Sztuki), który traktowany jest jako najważniejsze i artystycznie najciekawsze dzieło tego kierunku w Polsce. Następnie powrócił do poszukiwań w zakresie malarstwa abstrakcyjnego, stając się jednym z czołowych przedstawicieli sztuki optycznej. Brał udział w kluczowej dla op-artu wystawie "Responsive eye" w Musem of Modern Art w Nowym Jorku w 1965 roku. W roku 1970 jako jedyny dotąd polski artysta miał indywidualną wystawę w Guggenheim Museum w Nowym...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty