Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Udostępnij:
Datowanie: 1986
Technika: malarstwo olejne
Materiały:płótno, farby olejne
Rozmiar:szerokość: 150 cm, wysokość: 180 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 24.04.1989
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/1820
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Ekspresyjna forma i proste środki malarskie nadają Nostalgii Włodzimierza Pawlaka egzystencjalnego wyrazu. Pawlak, współtworząc w latach 1983-1989 grupę malarzy o nazwie GRUPPA, chętnie sięgał po tematykę społeczną, niemal publicystyczną. Zagadnienia polityczne w jego pracach ukazane są bez patosu, przez pryzmat codzienności, w świetle absurdalnych, humorystycznych zestawień. Aluzje polityczne przenikają się z dziecięcymi zabawami, motywami egzotycznymi, sportem. Poprzez przyziemne, trywialne tematy ujęte w sposób bardzo ekspresyjny, artysta ujawnia karykaturalny i niebezpieczny wpływ politycznej ideologii na codzienność lat 80. XX w. Biel, istotna także w tej pracy, jako kolor polskiej flagi, stała się w dojrzałej twórczości artysty barwą kluczową pod względem formalnym, jak i znaczeniowym.

Anna Nawrot (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 960).

Włodzimierz Pawlak
Włodzimierz Pawlak

Włodzimierz Pawlak urodził się w Korytowie k. Żyrardowa w 1957 roku. Laureat Nagrody im. Cybisa, malarz, performer, współzałożyciel legendarnej „Gruppy”, określającej historycznie stan sztuki w Polsce w latach 70. minionego wieku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie potem wykładał.Twórca ikonicznych obrazów, brawurowo związanych z gęstym kontekstem politycznym i społecznym, ale także egzystencjalnym, do których należą: Witold Gombrowicz, Połóż się obok mnie, Polacy budują flagę narodową. Artysta porzucił jednak figurację w malarstwie na rzecz swoistego hommage à Strzemiński, czyli monotonnej, powtarzalnej czynności...

Inne dzieła tego artysty
Dzieła w tej samej kolekcji