Udostępnij:
Datowanie: 2003 -2005 r.
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały: płyta DVD
Rozmiar:czas trwania 9 min 39 s min
Sposób nabycia:dar
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/105

Opis dzieła

Uwaga: światło to jeden z filmów, w którym obraz nie tylko wchodzi w relację z dźwiękiem, ale wręcz jest od niego zależny. Mazurek f-moll op. 68 nr 4 Fryderyka Chopina wyznacza rytm zmiany koloru i jego natężenia. Obraz staje się wizualnym ekwiwalentem muzyki. Praca Robakowskiego powstała według wytycznych Paula Sharitsa (1943–1993), amerykańskiego artysty zafascynowanego duchem polskiej solidarności z lat 80. jako owoc wspólnych kontaktów stanowi rodzaj hołdu złożonego przedwcześnie zmarłemu twórcy.

Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 132).

Wiesław Michalak

Współautor - przygotował stronę techniczną filmu pt. "Uwaga: światło".

Józef Robakowski
Józef Robakowski

Józef Robakowski  – mieszka i pracuje w Łodzi. Artysta, historyk sztuki, autor filmów, zapisów wideo, cykli fotograficznych, rysunków, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych. Teoretyk i nauczyciel akademicki. Studiował historię sztuki i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 60. był współzałożycielem kilku grup artystycznych: Oko (1960), ZERO-61 (1961-1969) i Krąg (1965-1967). Inicjator i współzałożyciel Warsztatu Formy Filmowej (1970-1977) oraz Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty