Joanna Kabala, Andrzej Awsiej

Diaporama - slajdy totartalne

Udostępnij:
Datowanie: 1987-1989
Technika: rysunek, technika własna
Materiały: diapozytyw
Rozmiar:wys. 5 cm, szer. 5 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 17.09.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3174/1-36

Opis dzieła

Joanna Kabala, Andrzej Awsiej i Maciej Ruciński działali w grupie Yo Als Jetzt, uprawiając unikatową ikonolingwistyczną poezję uliczną. Ta forma miejskiego malarstwa wykorzystującego szablon była oparta na związku tekstu i obrazu. Byli częścią radykalnej grupy artystycznej Tranzytoryjnej Formacji Totart.

Elementem działań performatywnych grupy były ręcznie wykonywane diaporamy. Zestawy obrazów powstawały przez malowanie oraz wydrapywanie rysunków bezpośrednio na slajdach. Podobnie jak poezja uliczna, również diaporamy opierają się na powiązaniu sloganów z obrazami. W zestawie są również slajdy nawiązujące do poezji Zbigniewa Sajnóga i jego tomików „Reisepsychose” i „Parnas zimowy”, a także reklama czasopisma grupy „Higiena. Przegląd archeologii metafizyki społecznej.” W latach 90-tych grupa rozwijała tą metodę pracy w animacjach tworzonych na komputerze AMIGA do programów „Lalamido" oraz „Dzyndzylyndzy”, a także w autorskim projekcie „Chałupnicza Rzeczywistość Wirtualna” tworzonym przez Awsieja i Kabalę we współpracy z innym członkiem Totartu - Arturem Kozdrowskim.

Daniel Muzyczuk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Logotyp

Logotyp


Joanna Kabala

Zajmuje się sztuką, projektowaniem i analizą danych. Urodzona w Gdańsku, absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku (1984-1989). Otrzymała podyplomowe stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Absolwentka Informatyki Stosowanej De Montfort University w Leicester (1993-1994). Pomiędzy 1986 i 1992 współpracowała z kilkoma grupami artystycznymi, m. in. z Yo Als Jetzt oraz z Tranzytoryjną Formacją Totart wypracowując charakterystyczny styl projektowania. Zaangażowana była też w tworzenie i prowadzenie Galerii C14~~~ Pracowni. Od 1996 mieszka w Holandii, gdzie jako interaction designer pracowała w Philips Design uczestnicząc w pionierskim...

Andrzej Awsiej

Andrzej Awsiej to artysta ekspresjonista, współtwórca wielu grup artystycznych, m.in. Yo Als Jetzt i CUKT. Urodził się w Kędzierzynie-Koźlu. Był absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku (1986-1991). Zastosował twórczo technikę szablonu kreując unikalny styl znany z wielu wydawnictw pojedynczych oraz plakatów i ulotek Tranzytoryjnej Formacji Totart. Na użytek akcji scenicznych Totartu tworzył także oryginalne diaporamy. Współtworzył i prowadził Galerie C14~~~ Pracownie. Brał udział w projekcie „Otwarte Atelier”, którego skutkiem było utworzenie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Jako malarz początkowo...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty