(Marek Rogulski i Piotr Wyrzykowski) Ziemia Mindel Würm

Archiwum grupy Ziemia Mindel Würm: Nieustające adrenalinospady

Udostępnij:
Datowanie: 1990-10
Technika: film barwny, dźwiękowy, zapis cyfrowy filmowy
Materiały:plik cyfrowy
Rozmiar:10 min. 02 sek.
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 11.08.2021
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/172/1
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Rytualne, wielogodzinne akcje duetu – Marka Rogulskiego i Piotra Wyrzykowskiego – realizowały ideę wyzwolenia z cywilizacyjnych kodów i przyzwyczajeń. Nazwa grupy miała nadać archaiczny kontekst jej działaniom, gdyż Mindel i Würm to określenia epok w dziejach prehistorycznego rozwoju ludzkości. Poszukiwaniu ukrytych mocy nieświadomości służyło odwołanie się do magii kultur pierwotnych i szamańskich rytuałów. Równolegle dochodziło do zderzenia ujawnionych kodów z rzeczywistością wielkomiejską z początku lat 90.

Tworzona przez grupę muzyka towarzyszyła występom. Dzięki połączeniu industrialnego hałasu z prymitywistyczną konstrukcją oddawała założoną fuzję dwóch żywiołów. Grupa działała w latach 1990–1992, głównie w Gdańsku. Akcje odbywały się m.in. na tamtejszej Wyspie Spichrzów. Nadawane im tytuły odnosiły się mniej lub bardziej precyzyjnie do pierwotnych poziomów energetycznych obecnych w psychice człowieka. Ziemia Mindel Würm wykonywała również muzykę wykorzystywaną następnie w performansach. Wykorzystywała do tego preparowane gitary i perkusję (Rogulski) oraz gitarę basową (Wyrzykowski). Obaj muzycy posługiwali się także przetwornikami elektronicznymi dźwięku i modulatorami. Z czasem duet rozpadł się, a jego członkowie utworzyli kolejne formacje: Rogulski – Tysiąc Najjaśniejszych Słońc, a Wyrzykowski – Venom Underground.

Daniel Muzyczuk


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
(Marek Rogulski i Piotr Wyrzykowski) Ziemia Mindel Würm

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także