Zdzisław Jurkiewicz

Rysunek w łazience 9

Udostępnij:
Datowanie: 1971
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: tektura, papier fotograficzny
Rozmiar:wys. 28 cm, szer. 38,2 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 1972
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/20/9

Opis dzieła

Fotografie powstały w mieszkaniu-pracowni artysty. Precyzyjne kontury linii namalowanej farbą w wannie rozpływają się w nalewanej wodzie i zabarwiają ją. Działanie artysty można interpretować jako zestawienie dwóch porządków. Idea, kojarzona z geometrią, ulega deformacji pod wpływem niemożliwej do okiełznania zmienności życia. Jurkiewicz wiele czasu spędzał w pracowni – obserwował niebo, uprawiał rośliny, projektował budowle dla myszy.

Opis prosty

Zdjęcie czarno-białe w układzie poziomym. Na zdjęciu widoczna jest wanna, na jej dnie znajduje się czarna ciecz. Odpływ w wannie otwarty. Od dna wanny na zewnątrz prowadzą dwie czarne linie.

Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2026-10-01]

Zdzisław Jurkiewicz

Urodzony w Wolsztynie malarz, fotograf i poeta. Był jednym z twórców tak zwanej wrocławskiej awangardy. W swoich pracach szczególną uwagę zwracał na to, co nas otacza. Prowadził obserwacje otoczenia, którymi inspirował się w swoich pracach. Początkowo malował dynamiczne kompozycje o intensywnych kolorach. Do takich dzieł zaliczają się jego cykle: "Stawy", "Mutacje" czy "Agresje". Artysta pisał o malarstwie jako o śladach aktywności twórczej artysty. Tworząc cykl "Strefy", który składał się ze znoszących podział na figurę i tło płócien pokrytych równomiernie rozprowadzoną farbą, wprowadził koncepcję „kształtu ciągłości”.  Kontynuował...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty