Szept przestrzeni, performans Grzegorza Woźniaka, Joanny Chmieleckiej, Tomasza Rodowicza i Sławomira Janickiego

Udostępnij:
tytuł: Szept przestrzeni, performans Grzegorza Woźniaka, Joanny Chmieleckiej, Tomasza Rodowicza i Sławomira Janickiego
autor: Fot. HaWa, Maciej Cholewiński
rodzaj wydarzenia: Wernisaż
termin wydarzenia: 14.01.2022
miejsce wydarzenia: ms1 (ul. Więckowskiego 36)
kurator: Grzegorz Woźniak

Opis

“Ale czy miejsce awangardy jest tylko w Muzeum?” - pyta Grzegorz Woźniak. Poeta i opiekun galerii w Muzeum Sztuki w Łodzi, kontynuując: “Awangarda dziś to może krzyk sinej rewolucji. Sztuka awangardy nie burzy i “nie zieje ogniem”. Jesteśmy zmęczeni prawdą, szukamy kontemplacyjnej ciszy-piękna. Awangardy ciszy i ciszy awangardy.” Zapraszamy na performans Szept przestrzeni, który odbędzie się w przestrzeniach Sali Neoplastycznej. 

To właśnie przebywanie w przestrzeni galerii i nieustający kontakt z dziełami oraz muzealnym dziedzictwem stanowiły dla Grzegorza Woźniaka główną inspirację w procesie tworzenia performansu, a także wielu z jego wierszy. W “Szepcie przestrzeni” galeria – Sala Neoplastyczna staje się przestrzenią, w której pojawia się możliwość dialogu pomiędzy metaforą a dziełem. 

Grzegorz Woźniak (ur. w 1964 w Łodzi) – polski poeta, prozaik, dramaturg i krytyk literacki. W latach 2008 - 2014 był stałym recenzentem miesięcznika Lampa. Autor tomików poetyckich, m. in. “Zwiastowanie” (1993), “Eos” (1995) czy “Muzeion” (2020). W Konkursie na sztukę awangardową zorganizowanym przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w ramach Roku Awangardy (2017) zdobył wyróżnienie za monodram Aktorka. Sceniczny manifest awangardy. Pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie jest opiekunem ekspozycji.

_______________________________________________________________________

Dramaturgia: Grzegorz Woźniak na podstawie utworów własnych w tym m.in. wiersza “Szept przestrzeni” dedykowanego Katarzynie Kobro a także tekstów “Muzeion. Wyznania Galernika” oraz “Galeria - list z Patmos” inspirowanego rzeźbami Kobro i Salą Neoplastyczną zaprojektowaną przez Władysława Strzemińskiego.

Elementy powiązane - obiekty
1 2 3 4
Elementy powiązane - dzieła