Zdzisław Jurkiewicz

Rysunek w łazience 5

Udostępnij:
Datowanie: 1971
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: tektura, papier fotograficzny
Rozmiar:wys. 28 cm, szer. 38,2 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 1972
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/20/5

Opis dzieła

Fotografie powstały w mieszkaniu-pracowni artysty. Precyzyjne kontury linii namalowanej farbą w wannie rozpływają się w nalewanej wodzie i zabarwiają ją. Działanie artysty można interpretować jako zestawienie dwóch porządków. Idea, kojarzona z geometrią, ulega deformacji pod wpływem niemożliwej do okiełznania zmienności życia. Jurkiewicz wiele czasu spędzał w pracowni – obserwował niebo, uprawiał rośliny, projektował budowle dla myszy.

Opis prosty

Zdjęcie czarno-białe w układzie poziomym. Na zdjęciu widoczny jest fragment wanny. Zbliżenie ukazujące dwie krawędzie wanny. Ciemna linia namalowana tuszem na wannie jest rozmywana przez napełniającą wannę wodę.

Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2026-10-01]

Zdzisław Jurkiewicz

Urodzony w Wolsztynie malarz, fotograf i poeta. Był jednym z twórców tak zwanej wrocławskiej awangardy. W swoich pracach szczególną uwagę zwracał na to, co nas otacza. Prowadził obserwacje otoczenia, którymi inspirował się w swoich pracach. Początkowo malował dynamiczne kompozycje o intensywnych kolorach. Do takich dzieł zaliczają się jego cykle: "Stawy", "Mutacje" czy "Agresje". Artysta pisał o malarstwie jako o śladach aktywności twórczej artysty. Tworząc cykl "Strefy", który składał się ze znoszących podział na figurę i tło płócien pokrytych równomiernie rozprowadzoną farbą, wprowadził koncepcję „kształtu ciągłości”.  Kontynuował...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty