Udostępnij:
Datowanie: 1993 r.
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały: płyta DVD, materiały różne
Rozmiar:czas trwania 16 min (obydwa filmy "Góra", "Dół", 16'38'')
Sposób nabycia:dar
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3033/1-3

Opis dzieła

Praca została oparta na aranżacji wykorzystującej parawan prysznicowy oraz obraz wideo wyświetlany z dwóch źródeł. Dolna projekcja ukazuje twarz kobiety w wannie wypełnionej pianą, zaś górna plecy bezwładnie unoszącego się ciała. Autorka posługuje się intermedialnym przekazem, odwołując się do motywu ciała i związanego z nim rytuału.

Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 154).

Alicja Żebrowska

Dyplom uzyskała w 1981 roku w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  W 1992 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Wander Bertoniego w Wyższej Szkole Sztuk Stosowanych w Wiedniu. Autorka fotografii, instalacji, rzeźb, wideo. Interesują ją problemy związane z cielesnością, płciowością oraz relacjami międzyludzkimi. Łamie stereotypy związane z traktowaniem funkcji fizjologicznych ciała jako tabu, szczególnie ciała kobiety (Grzech Pierworodny, 1993). Artystka łączy przeciwieństwa: kobiece i męskie (Onone z udziałem androgynicznych postaci), zdrowe i kalekie (Przypadki humanitarne, gdzie...

Zobacz także
Powiązane obiekty