Stanislav Kolibal

MizejÍcÍ tvar / Zmienny kształt

Udostępnij:
Datowanie: 1967
Technika: rzeźba
Materiały: poliester
Rozmiar:wys. 102 cm, szer. 67 cm, głęb. 56 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 13.01.1970
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/81

Opis dzieła

„Zmienny Kształt" to rzeźba wykonana z poliestru. Przedstawia przechylony sześcian wsparty na słupie, którego podstawa ma nieregularną, „rozlaną” formę. Dolny róg sześcianu uformowany został na kształt zwisającej kropli przypominając naciek z farby. Stanislav Kolíbal łączy surową formę geometryczną z elementami organicznymi, co w przypadku omawianej pracy daje efekt dość humorystyczny. Wydaje się, że bryła sześcianu stapia się z podstawą niestabilnie na niej balansując. Artysta odwraca tutaj hierarchię: postument, który zwykle stanowi neutralną podstawę dla dzieła, w tym przypadku znacząco wpływa na eksponowany obiekt i sposób jego odbioru. Mimo, że prace Kolíbala są często skrajnie oszczędne, a artysta posługuje się językiem abstrakcji i geometrii, udaje mu się zawrzeć w nich odwołania do ludzkiej egzystencji i związanych z nią absurdów, w sensie zarówno jednostkowym, jak i społecznym. Autor łączy w swoich pracach indywidualny charakter emocjonalnego doświadczenia, filozofię platońską, empiryzm i optymalne formy ekspresji. W geometrii upatruje uniwersalności, za pomocą której w sztuce może wyrazić własne idee. Charakterystyczną cechą twórczości Kolíbala jest zderzanie ze sobą elementów silnie ze sobą kontrastujących. W omawianej pracy jest to surowa forma sześcianu zestawiona z płynnymi organicznymi kształtami. To współdziałanie sprzecznych sił i różnorodnych powiązań wprowadza do dzieł percepcyjną niejednoznaczność i pewnego rodzaju wizualną niepewność. Artysta stara się w nich uchwycić moment niestabilności i nierównowagi oraz asymetrię, które charakterystyczne są także dla ludzkiego życia, przeżyć i doświadczeń. Pod względem formalnym prace Kolíbala przypominają dzieła amerykańskich modernistów, takich jak Barnett Newman czy Richard Serra. Jednak podczas gdy oni skupiali się na specyfice materiałów i materialności, w pracach Kolíbala z lat 60. obecna jest również poetyka narracji. Jego realizacje są typowe dla nurtu abstrakcji obecnego w sztuce czeskiej tego czasu. Nie chodzi w nich jedynie o zachwyt nad kształtem, kolorem, linią czy krawędzią, ale o ukazanie procesów takich jak wzrost lub rozpad, konstrukcja lub zniszczenie.

Praca została nabyta do zbiorów Muzeum bezpośrednio od artysty. W rozmowie z Adamem Mazurem zdradził on, że odlew przeznaczony do Łodzi był niedoskonały. Jak wspominał: „Człowiek, który odlewał, uciekł do Kanady, a drugi, jego sztukator i zarazem jego kolega, zastosował jakieś złe drzewo na formę i to pękało”. Artysta musiał w związku z tym przyjechać do Łodzi, aby ją naprawić. W 1973 roku spędził w Muzeum dłuższy czas pracując na podwórzu i w muzealnym warsztacie. Kolíbal bywał w Łodzi także w kolejnych latach, a w 1981 roku był jednym z artystów zaproszonych do udziału w festiwalu Konstrukcja w Procesie.

Dorota Stolarska-Kultys

Humorystyczne połączenie sześcianu z organicznym postumentem. Wydaje się, że bryła geometryczna stapia się z podstawą. Artysta odwraca hierarchię: postument wpływa na eksponowany obiekt.

Opis prosty

„Zmienny Kształt" to rzeźba wykonana z poliestru. Przedstawia przechylony sześcian. Jest on wsparty na słupie. Jego podstawa ma trudną do określenia formę. Dolny róg sześcianu przypomina naciek z farby. Stanislav Kolíbal łączy surową formę z elementami bardziej naturalnymi. Tworzy pewnego rodzaju zgrzyt. W przypadku omawianej pracy daje to zabawny efekt. Wydaje się, że sześcian stapia się z podstawą. Artysta odwraca tutaj standardy, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Zwykle nie zwracamy uwagi na postument. W tym przypadku znacząco wpływa on na odbiór dzieła. W swoich oszczędnych pracach Kolíbal odwołuje się do ludzkiego życia i doświadczeń.

Dorota Stolarska-Kultys

Opis dla osób ze spektrum autyzmu

Stanislav Kolíbal jest rzeźbiarzem. „Zmienny kształt„ jest to biała rzeźba z poliestru. Rzeźba przedstawia przechylony do przodu sześcian. Dolny narożnik sześcianu spływa ku dołowi. Spływający narożnik sześcianu tworzy nogę. Na tej nodze sześcian utrzymuje się w górze. Regularny geometryczny sześcian stopniowo roztapia się. Kolíbal chciał pokazać nietrwałość sześcianu. Symbolicznie oznaczało to zanikanie sztucznie uporządkowanego świata.

Małgorzata Wiktorko, konsultacja ekspercka: Aleksandra Oszczęda.

Audiodeskrypcja

Autor: Stanislav Kolibal
Tytuł: „Zmienny kształt”
Rok powstania: 1967
Tworzywo: poliester
Wymiary: wysokość 102 cm, szerokość 67 cm, głębokość 56 cm
Ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi

„Zmienny Kształt” to rzeźba wykonana z białego poliestru. Przedstawia przechylony sześcian wsparty na słupie. Dolny róg sześcianu uformowany został na kształt zwisającej kropli. Słup – nóżka -  płynnie przechodzi w podstawę. Podstawa ma kształt zbliżony do  okręgu.  Przypomina jajko sadzone. Jej krawędzie są nierównomierne, postrzępione. 

Kolibal studiował projektowanie graficzne oraz scenografię. W swoich realizacjach rzeźbiarskich często stosuje oszczędne, abstrakcyjne, zgeometryzowane formy.  Znaczenie ma dla niego linia i zarys. Jego zainteresowania dotyczyły związku iluzji i rzeczywistości, stanów pomiędzy.

Katarzyna Kończal, konsultacja ekspercka: Magdalena Rutkowska.

Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi

Projekt pn. Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi współfinansowany jest w ramach Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie 2.3.2 Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury, oś priorytetowa II E-administracja i otwarty rząd Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Projekt pn. Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi współfinansowany jest w ramach Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie 2.3.2 Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury, oś priorytetowa II E-administracja i otwarty rząd Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania: 679 359,96 PLN 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania: 679 359,96 PLN 
Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2024-01-07]

Bibliografia

Adam Mazur, 2016.(przeglądany 17.06.2016).

Stanislav Kolibal
Stanislav Kolibal

Pochodzący z Czech malarz, rzeźbiarz i scenograf. Urodził się w Czechosłowacji i był naocznym świadkiem zmian politycznych, jakie nastąpiły po 1940 roku. Studiował w Pradze, początkowo na Akademii Sztuki architekturę i projektowanie, później także scenografię.Jest jednym z ważniejszych przedstawicieli czeskiej sztuki konceptualnej i abstrakcji geometrycznej. Jego zainteresowania dotyczyły związku iluzji i rzeczywistości, a wyrażały się w wielorakich kompozycjach geometrycznych. W sztuce szukał też m.in. odpowiedzi na pytanie o wpływ obecność człowieka na Ziemię.  Wybrane wystawy: Galerie ÚKDZ, Praga (1989); "DÉTENTE", Zachęta,...