Maciej Ruciński, Joanna Kabala, Yo Als Jetzt

Poezja Uliczna Yo Als Jetzt: Cywilizacja może się skończyć lada moment

Udostępnij:
Datowanie: 2021
Technika: szablon
Materiały: farba akrylowa, papier
Rozmiar:wys. 42 cm, szer. 29,7 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 17.09.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/GR/2256/7

Opis dzieła

Joanna Kabala, Andrzej Awsiej i Maciej Ruciński działali w grupie Yo Als Jetzt, uprawiając unikatową ikonolingwistyczną poezję uliczną. Ta forma miejskiego malarstwa wykorzystującego szablon była oparta na związku tekstu i obrazu. Slogany, które pojawiają się w tych pracach stanowią hasła istotne dla działania Tranzytoryjnej Formacji Totart, którą Yo Als Jetzt współtworzyło.

Ich treści oddają ważne elementy programu formacji. Mieszają się tu komunikaty dotyczące warunków życia codziennego ("Piwo jest piwa nie ma"), z tekstami wskazującymi na granice autonomii sztuki w warunkach liberalizującej się gospodarki ("Jak nie sprzedać się za mleczko i serek"). Pojawiają się również wątki nihilistyczne ("Cywilizacja może skończyć się lada moment" oraz "Nietzsche wraca"). Jest tu również slogan, który najściślej wiąże się z Totartowym ujęciem przepływów energetycznych i wątków psychodelicznych ("Życzymy wam orgazmu permanentnego").

Daniel Muzyczuk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Logotyp

Logotyp


Maciej Ruciński

Radca prawny, poeta i pisarz. Urodzony we Wrocławiu, radca prawny, poeta, pisarz. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był współtwórcą grupy Yo Als Jetzt, współpracował z Totartem, zaliczany jest też do grupy poetyckiej „Zlali Mi Się Do Środka”. Mieszka w Gdyni. Ważniejsze publikacje: indywidualne: „Do widzenia Vincent”, „Maciej Rucinski show”, „Teologia orgazmu permanentnego”; w antologiach: „Grupa Poetycka Zlali Mi Się Do Środka”. Ważniejsze publikacje: indywidualne to „Do widzenia Vincent”, „Maciej Rucinski show”, „Teologia orgazmu permanentnego”; w antologiach:...

Joanna Kabala

Zajmuje się sztuką, projektowaniem i analizą danych. Urodzona w Gdańsku, absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku (1984-1989). Otrzymała podyplomowe stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Absolwentka Informatyki Stosowanej De Montfort University w Leicester (1993-1994). Pomiędzy 1986 i 1992 współpracowała z kilkoma grupami artystycznymi, m. in. z Yo Als Jetzt oraz z Tranzytoryjną Formacją Totart wypracowując charakterystyczny styl projektowania. Zaangażowana była też w tworzenie i prowadzenie Galerii C14~~~ Pracowni. Od 1996 mieszka w Holandii, gdzie jako interaction designer pracowała w Philips Design uczestnicząc w pionierskim...

Yo Als Jetzt
Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty