Joanna Kabala

Z punktu widzenia myszy: Z punktu widzenia kotów odważnych

Udostępnij:
Datowanie: 1990
Technika: stemplowanie, powielacz, technika własna
Materiały: farba drukarska, farba wodna, papier
Rozmiar:wys. 31,5 cm, szer. 25 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 17.09.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/GR/2257/6

Opis dzieła

Joanna Kabala, Andrzej Awsiej i Maciej Ruciński działali w grupie Yo Als Jetzt, uprawiając unikatową ikonolingwistyczną poezję uliczną. Ta forma miejskiego malarstwa wykorzystującego szablon była oparta na związku tekstu i obrazu. Byli częścią radykalnej grupy artystycznej lat 80., Tranzytoryjnej Formacji TOTART.

Byli również zaangażowani w trzeci obieg i publikowanie własnych, niskonakładowych książek. To unikatowe dzieła sztuki, które pokazują jak underground przenikał się z ekspresjonistycznym malarstwem. Specjalnie w tym celu powołali Wydawnictwo Kubańskie Cycki, którego nazwa wywodzi się od Partagasa - papierosa z dziurami odprowadzającymi nadmiar dymu i poprzez to obniżającymi szkodliwość palenia.

Daniel Muzyczuk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Logotyp

Logotyp


Joanna Kabala

Zajmuje się sztuką, projektowaniem i analizą danych. Urodzona w Gdańsku, absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku (1984-1989). Otrzymała podyplomowe stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Absolwentka Informatyki Stosowanej De Montfort University w Leicester (1993-1994). Pomiędzy 1986 i 1992 współpracowała z kilkoma grupami artystycznymi, m. in. z Yo Als Jetzt oraz z Tranzytoryjną Formacją Totart wypracowując charakterystyczny styl projektowania. Zaangażowana była też w tworzenie i prowadzenie Galerii C14~~~ Pracowni. Od 1996 mieszka w Holandii, gdzie jako interaction designer pracowała w Philips Design uczestnicząc w pionierskim...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty