Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Akcja metahipnotyczna "Puls-123"

Udostępnij:
Datowanie: 1992
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy (przeniesiony z zapisu analogowego)
Materiały: płyta DVD
Rozmiar:min. 42 min, sekundy 57
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/156

Opis dzieła

Wideodokumentacja działania wykonanego w galerii AT w Poznaniu. W zorganizowanym przez Sławomira Sobczaka jednodniowym wydarzeniu performatywno-dźwiękowym, udział wziął m.in. Marcelo Zammenhoff, grupa Venom Undergound (Adam Popek, Piotr Wyrzykowski) oraz Jan Koza.

„Akcja metahipnotyczna” Zammenhoffa, współtworzona wraz z Małgorzatą Wróblewską, to eklektyczny spektakl audiowizualny z wykorzystaniem dźwięków, słów, a także autorskich slajdów i światła stroboskopowego. Forma i treść działania są świadectwem przenikania się kultury rave początku lat dziewięćdziesiątych, fascynacji duchowością i ezoteryką spod znaku New Age, a także wzmożonego korzystania z substancji psychoaktywnych, które przypadło na okres przed zaostrzeniem prawa narkotykowego w 1997 roku.

Eklektyczna forma i przyjęta przez Zammenhoffa rola samozwańczego szamana były wyrazem poszukiwania nowych form kultury i duchowości w wolnorynkowej rzeczywistości, a także sposobem na odróżnienie się od artystów starszej generacji i  zanegowanie ich twórczości.

Jakub Gawkowski

LogotypDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".


Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Artysta współczesny, performer, kompozytor, eksperymentator. Przedstawiciel polskiego kina eksperymentalnego, offowego i eksperymentalnej sceny muzycznej electro/synth/noise, a także działacz i organizator wydarzeń kulturalnych. Mieszka i tworzy w Łodzi. Konstruktor pierwszych samplerów kasetowych. Autor „Telewizji Antlantyda” – pionierskich programów emitowanych w TVP2 latach 1993–94, a także czterech Festiwali Myśli Cyfrowej CYFROTEKA, założyciel Teatru Elektrycznego, grupy filmowej Plazma TV oraz ekstremalnej galerii Xylolit w Łodzi (działającej w latach 1995–96). Na początku lat 90. XX wieku był prekursorem nowych gatunków muzycznych...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także