Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Gateway to heaven

Udostępnij:
Datowanie: 1992
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy (przeniesiony z kasety VHS)
Materiały: płyta DVD
Rozmiar:czas trwania 6 min, sekundy 34
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/158

Opis dzieła

Rejestracja wspinaczki artysty po metalowych schodach monumentalnej konstrukcji taśmociągu portowego w Nowym Porcie w Gdańsku, wzbogacona o autorską ścieżkę dźwiękową. Zammenhoff odwiedzał teren Nowego Portu wraz ze znajomymi studiującymi na ASP w Gdańsku. Dziki, na swój sposób odcięty od świata teren i położona tam konstrukcja – porównana przez artystę w tytule do bramy niebios – zainspirowały Zammenhoffa i stały się obiektem obserwacji kamery.

Jak tłumaczył Zammenhoff, szczególnie fascynowała go monumentalność obiektu oraz jego utopijna, bezcelowa, pozbawiona pierwotnej funkcji forma. Nowy Port był miejscem, gdzie z inicjatywy artysty odbywał się też Megapiknik Industrualny, (1991–1993), będący oddolnie zorganizowanym ogniskiem kultury niezależnej i industralnej.

Jakub Gawkowski

LogotypDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".


Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Artysta współczesny, performer, kompozytor, eksperymentator. Przedstawiciel polskiego kina eksperymentalnego, offowego i eksperymentalnej sceny muzycznej electro/synth/noise, a także działacz i organizator wydarzeń kulturalnych. Mieszka i tworzy w Łodzi. Konstruktor pierwszych samplerów kasetowych. Autor „Telewizji Antlantyda” – pionierskich programów emitowanych w TVP2 latach 1993–94, a także czterech Festiwali Myśli Cyfrowej CYFROTEKA, założyciel Teatru Elektrycznego, grupy filmowej Plazma TV oraz ekstremalnej galerii Xylolit w Łodzi (działającej w latach 1995–96). Na początku lat 90. XX wieku był prekursorem nowych gatunków muzycznych...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także