Łódź Kaliska

Z cyklu, Śniadanie w Muzeum - wersja A-2

Udostępnij:
Datowanie: 1999 - 2005 r.
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: papier fotograficzny
Rozmiar:wys. 100 cm, szer. 100 cm
Sposób nabycia:dar
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3019

Opis dzieła

Śniadanie w Muzeum to zainscenizowany w jednym z pomieszczeń magazynowych muzeum sztuki „żywy obraz”, który stał się tematem cyklu zdjęć grupy Łódź Kaliska. Dzięki nakładaniu się kolejnych ujęć oraz długim czasom otwarcia migawki, sportretowane na zdjęciach postaci przenikają się i rozmywają, stapiając się z tłem – obrazem Alaina Jacquet’a, stanowiącym wariację na temat kanonicznego dzieła Édouarda Maneta Śniadanie na trawie (1863). Podejmując dyskurs z owianym legendą skandalu dziełem Maneta grupa, w formie zbliżonej do pastiszu, dokonuje wielopoziomowej reinterpretacji kompozycji.

Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 110).

Łódź Kaliska

Grupa artystyczna, działająca w Łodzi, w skład której wchodzą: Marek Janiak (ur. 1955), Andrzej Kwietniewski (ur. 1951), Adam Rzepecki (ur. 1950), Andrzej Świetlik (ur. 1951) i Andrzej Wielogórski (ur. 1950).Wystąpienia grupy od początku miały charakter kontestatorski wobec obłudy i absurdów reżimu. Artyści prowokowali i wyśmiewali także sztukę wystawianą w oficjalnie działających instytucjach. Po 1989 roku grupa sama zaczęła wystawiać w galeriach i muzeach, co nie zmieniło prześmiewczego, skandalizującego tonu prac. Dopiero w ostatnich latach odczuwalny jest poważniejszy ton artystycznej wypowiedzi, związany ze społeczną sytuacją...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty