Jacek Niegoda

Kontestator

Udostępnij:
Datowanie: 1995 - 2005
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały: płyta DVD
Rozmiar:czas trwania 5 min 20 s min
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 2013
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/102

Opis dzieła

Film stanowi zapis akcji, zrealizowanej w przestrzeni miejskiej w 1995 r. w ramach działań Pracowni Intermedialnej prowadzonej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pokazuje wysiłki mężczyzny, który porusza się po schodach ruchomych pod prąd. Fizyczna z założenia akcja, dotycząca mechaniki i względności ruchu, nabrała politycznego charakteru – przypadkowy widz skomentował działanie: „O! Kontestator!”, a dwoje gorliwych członków ONR przywróciło mężczyznę do porządku i poszturchiwaniem skierowało we właściwą stronę. Działanie Niegody, naruszające ustalony w sferze publicznej schemat ruchu i zachowań, stanowi metaforę funkcjonowania w kontrze do obowiązujących norm i obnaża ich umowność.

Marta Ryczkowska (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 956).

Jacek Niegoda
Jacek Niegoda

Dyplom obronił w 1998 roku na Wydziale Rzeźby Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autor instalacji, wideo, filmów i akcji artystycznych. Był współzałożycielem i wiceprezesem Fundacji Wyspa – Progress. Jest jednym z współzałożycieli Centralnego Urzędu Kultury Technicznej (CUKT) i pomysłodawców Wiktorii Cukt, wirtualnej kandydatki na prezydenta. W 2000 założył Muzeum Kultury Technicznej. jest doskonałym obserwatorem przemian w Polsce i na świecie, do których odnosi się w swoich filmach (Kontestator, Nie męcz się, Wniebowzięci). Podejmuje także dyskusję z awangardą, jej znaczeniem dla dzisiejszego społeczeństwa, historii i polityki.Karolina...

Zobacz także
Powiązane obiekty