Anna Orlikowska

Kompozycja Przestrzenna II (Piwnica pedofila)

Udostępnij:
Datowanie: 2008
Technika: rzeźba
Materiały: farba, stal malowana
Rozmiar:wys. 35 cm, szer. 70 cm, głęb. 11,5 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 2012
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/564

Opis dzieła

Białe geometryczne formy, określone jako Kompozycje przestrzenne, przypominają dzieła konstruktywistyczne i nawiązują do rzeźb Katarzyny Kobro o tym samym tytule. Pozornie bezosobowe struktury odsyłają jednak do mrocznych historii związanych z przemocą i zbrodnią. Stanowią one makiety piwnic, w których Josef Fritzl, zwany „potworem z Amstetten”, przez 24 lata więził i wykorzystywał seksualnie swoją córkę. Artystka tworzy studium obiektu, miejsca kaźni, w którym oszczędne, proste formy odzwierciedlają prymat chłodnej kalkulacji, zimnego, nieludzkiego porządku i hierarchii. Groza czai się w spokojnych, czystych miniaturach pomieszczeń, a świadomość historii, jaka rozegrała się w prawdziwych murach piwnicy, odbiera im neutralność. Każda z trzech kompozycji przestrzennych Orlikowskiej pokazuje inną hipotetyczną wersję rzutu architektonicznego piwnicy spośród tych, jakie były publikowane w prasie. Realizacje Anny Orlikowskiej łączą w sobie cechy dokumentu i inscenizacji, badając sposób, w jaki zdarzenie i przestrzeń, w jakiej ono się rozgrywa, staje się medialnym konstruktem.

Marta Ryczkowska (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 444).

Wystawy

& [2017-06-30-2017-11-05]

Anna Orlikowska

Artystka multimedialna związana z Łodzią. Twórczość w zakresie fotografii, wideo, instalacji w latach 90. basitka zespołu 19 Wiosen. W latach 1999-2004 studiowała na wydziale grafiki i malarstwa ASP w Łodzi, dyplom w pracowni fotografii użytkowej Grzegorza Przyborka i pracowni fotografii i obrazu video Konrada Kuzyszyna. Wystawy: 2002 – Istota aranżacja wideo- ASP Łódź. 2003 – Wideo i foto Galeria Partes, Łódź Wystawa Zbiorowa Studentów Pracowni Fotografii i Obrazu Wideo, Galeria ON, Poznań I Festiwal Fotografii w Łodzi, Galeria Dialogu 4 Kultur i Fabryka Poznańskiego Wystawa Ogólnopolskiego Pleneru Medialnego w Zakopanem, ASP Kraków. 2004...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty