Anna Orlikowska

Anna Orlikowska

1979

Artystka multimedialna związana z Łodzią. Twórczość w zakresie fotografii, wideo, instalacji w latach 90. basitka zespołu 19 Wiosen. W latach 1999-2004 studiowała na wydziale grafiki i malarstwa ASP w Łodzi, dyplom w pracowni fotografii użytkowej Grzegorza Przyborka i pracowni fotografii i obrazu video Konrada Kuzyszyna. Wystawy: 2002 – Istota aranżacja wideo- ASP Łódź. 2003 – Wideo i foto Galeria Partes, Łódź Wystawa Zbiorowa Studentów Pracowni Fotografii i Obrazu Wideo, Galeria ON, Poznań I Festiwal Fotografii w Łodzi, Galeria Dialogu 4 Kultur i Fabryka Poznańskiego Wystawa Ogólnopolskiego Pleneru Medialnego w Zakopanem, ASP Kraków. 2004 – Made in - wystawa prac polskich artystów w ramach targów sztuki w Strasbourgu Pokaz prac Studentów Pracowni Fotografii i Obrazu Wideo, Galeria Arsenał, Białystok V13 , zbiorowa prezentacja filmów wideo, Kino Cytryna, Łódź Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko 3”, Bałtycka Galeria Sztuki, Słupsk. Laureatka II nagrody w konkursie Spojrzenia 2005 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank - uczestniczka wystawy finalistów w warszawskiej Zachęcie (2005). Laureatka W Grand Prix na Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg w Szczecinie (2009). Odbyła rezydencje artystyczne w studiach DB Stiftung w Berlinie, FACT Liverpool, Futura Center for Contemporary Art w Pradze oraz Center for the Arts w San Francisco. Prace w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi i Zachęty narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Maciej Cholewiński

 

Dyplom uzyskała w 2004 roku w Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Autorka fotografii, wideo i instalacji. Artystkę interesuje przede wszystkim otoczenie człowieka, przestrzeń, w której żyje. Te przestrzenie zderza z nietypowym, zaskakującym w tym kontekście, dźwiękiem czy dodatkowymi znaczeniami. Same przedmioty ulegają różnym transformacjom. Artystka dotyka również problemu komunikacji, szybkości przepływu informacji, jej jakości oraz tego, na ile może ona zastąpić bezpośredni kontakt. W ostatnich pracach podejmuje temat kreowanego świata, zderzając formę z kryjącymi się za nią znaczeniami.

Karolina Jabłońska (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 122).

 

 

Dzieła