Gizela Mickiewicz

Ruchome przyzwyczajenia

Udostępnij:
Datowanie: 2020
Technika: technika mieszana
Materiały:stal, farba, piasek, płyta MDF (farba strukturalna zawierająca piasek)
Rozmiar:120 x 23 x 37 cm
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 21.09.2021
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/648/1-2
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

W pracy “Ruchome przyzwyczajenia” Gizela Mickiewicz rozwija wcześniejsze zainteresowania rzeźbą w relacji do doświadczania przestrzeni, materialności, emocji. Jej prace wydają się nietrwałe, dynamiczne, pozostają w ciągle aktualizującej się relacji z otoczeniem. Reprezentując delikatną, minimalistyczną estetykę, obiekty Mickiewicz niosą za sobą ciężar interpretacyjny przekładania ulotnych stanów emocjonalnych czy odczuć, na język form. 

W cyklu prac "Masa i stan" (z którego pochodzi rzeźba w kolekcji Muzeum Sztuki) interesuje ją rzeźba jako stan czy też sytuacja w relacji do prywatnych doświadczeń i odczuć widza. Oprócz właściwości materialnych, uwagę artystki zajmuje także analiza procesów nie tylko fizycznego, ale i psychicznego rozpadu czy napięcia. 

“W cyklu tym interesują mnie złożone stany mentalne, często subtelne i niełatwe do zwerbalizowania. Staram się sprowadzić poczucie wewnętrzne do ciała stałego, sprawić, żeby miało swoją materialną reprezentację, a przez to było bardziej konkretne. Zależy mi na tym, żeby rzeźba wywoływała stan, o którym opowiada.” jak mówiła artystka w wywiadzie dla dwutygodnika.

Katarzyna Słoboda


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.Gizela Mickiewicz

Gizela Mickiewicz jest autorką rzeźb, rysunków, instalacji. Absolwentka edukacji artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.Jej prace prezentowane były w m.in: Art Encounters Biennial, Timișoara; BOZAR, Bruksela; Bureau, Nowy Jork; at-fifteen, Tel-Aviv; CAC Kim, Ryga; CAC, Wilno; Bunkier Sztuki, Kraków; Kunsthalle Bratislava; Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa; Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Mickiewicz odbyła pobyty rezydencyjne w Gasworks w Londynie (2014) i Triangle w Nowym Jorku (2016). W 2019 była nominowana do nagrody Deutsche Bank “Spojrzenia”.

Zobacz także
Powiązane obiekty