Edward Łazikowski

Obiekt 196A

Udostępnij:
Datowanie: 1992
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: papier fotograficzny, emulsja światłoczuła
Rozmiar:wys. 23,2 cm, szer. 17,5 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 11.08.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3178/4

Opis dzieła

Instalacja w przestrzeni Galerii Wschodniej w Łodzi w 1992 roku była częścią wystawy Łazikowskiego "Dwa obiekty, strefy pośrednie". Realizacja wynikała z rozwijanej przez artystę teorii fragtoryzacji świata. Jak wyjaśniał: „chciałem ukazać zawieranie się jednych bytów w drugich, że są na siebie otwarte i oddziaływują na siebie nawet przez samą tylko swoją obecność”. Praca składała się z ażurowych konstrukcji wykonanych z drewnianych listew. Ich struktura odbijała podziały architektoniczne przestrzeni, takie jak okna, drzwi czy gzymsy. Konstrukcje zamontowane były w odległości około 60 cm od ścian i podłogi, a chętni mogli poruszać się wśród elementów. 

Jakub Gawkowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Logotyp

Logotyp


Edward Łazikowski
Edward Łazikowski

Edward Łazikowski (ur. 1939 w Bąkowie Górnym) - artysta intermedialny związany z Łodzią. Teoretyk sztuki, pisarz, performer, twórca obiektów, rysunków i fotografii. Jego debiutancka wystawa odbyła się w 1964 roku w Krakowie w klubie jazzowym Helikon. Po odbyciu służby wojskowej i pierwszych próbach artystycznych, podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (1970-1975).  Zaczynał jako performer i autor konceptualnych interwencji („Moje Apele” Relartacje, Dłusko, 1977). Jednak wkrótce postanowił stworzyć ekwiwalent dla działania performatywnego w postaci obiektu. Od początku lat 80. tworzy wieloelementowe...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także