Zuzanna Janin

"Pomiędzy. Matki i Córki (Maria. Zuzanna. Melania)", 2005 "Pomiędzy. Ojcowie i synowie (Jan. Edward. Ignacy)", 2006-2008.

Udostępnij:
Datowanie: 2005
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały: płyta DVD, materiały różne
Rozmiar:czas trwania 9 min 53 s min
Sposób nabycia:dar
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/96

Opis dzieła

Zuzanna Janin stworzyła w 2005 r. wideo Pomiędzy. Matki i córki (Maria, Zuzanna, Melania), w którym zostały utrwalone przed kamerą wypowiedzi trzech najbliższych jej osób o ich wzajemnych relacjach. Z pozszywanych wypowiedzi bohaterek powstała rozmowa, która prawdopodobnie nigdy nie byłaby możliwa do przeprowadzenia.

Matka artystki, malarka Maria Anto wspomina swoją matkę Nelly Egiersdorff, córkę założycielki prywatnej żeńskiej szkoły w Warszawie, także w swoim życiu dążącą do wykształcenia, emancypacji, wolności osobistej i niepodległości kraju, zdradzając zarówno uczucia bliskości względem niej, jak i trudne momenty w ich relacji. Na siłę relacji między Nelly a Marią – opierającej się na trosce, zaufaniu, zażyłości – miały duży wpływ traumatyczne wydarzenia wojenne. Matka i córka trafiły do obozu w Pruszkowie, z którego załadowano je do transportu do Auschwitz. Pociąg został odbity przez partyzantów, którzy ukryli ludzi w lesie.

Zuzanna Janin jako artystka rzeźbiarka kontynuuje idee zaangażowanego życia nowoczesnych, samodzielnych, wykształconych przodkiń, wpisując swoją działalność artystyczną i społeczną w tradycję siłaczek i feministek. W swej twórczości nie boi się tematów tabu, jako córka i wnuczka ocaleńców, była ofiara przemocy domowej, podejmuje problemy bólu, wstydu, przemijania, upływu czasu, pamięci o zapomnianych i wykluczonych. Od niemal pięciu lat wraz z córką Melanią Baranowską zajmuje się archiwum Marii Anto, pielęgnuje pamięć o wybitnej artystce, interpretuje jej sztukę i analizuje (nie zawsze łatwe) relacje między matką a córką.

W swojej metodzie pracy zaprasza członkinie familii  – matkę, córkę  – do swojej sztuki i upamiętnia je we własnym artystycznym języku. Takie podejście do rodzinnej tradycji okazuje się w tym przypadku niezwykle udaną formą jej kultywowania, a także upamiętnienia biografii oraz twórczości starszego pokolenia w kategoriach nie rywalizacji, lecz samodzielności i porozumienia.
Przenikające się twarze trzech kobiet w wideo Pomiędzy. Matki i Córki przywodzą na myśl cykl Idź za mną, zmień mnie, już czas (1995-1997), fotografie fragmentów ciał i postaci ośmiu kobiet z rodziny artystki (Janiny, Hanny, Krystyny, Zuzanny, Agnieszki, Melanii, Olgi, Julii), a Janin ujawnia postacie odgrywające ważną rolę w jej wcześniejszych projektach.

Wideo „gadających głów” artystka prezentuje zazwyczaj w zwykłym telewizorze w towarzystwie dedykowanej pracy instalacji przypominającej mieszkanie. Artystka zaprasza widza do zajęcia wygodnego miejsca na rodowej wersalce z warszawskiej Emilki i uczestnictwa w rodzinnej opowieści o najbliższych, skonstruowanej niczym poetyckie talk-show.

Źródło: Aleksandra Grzemska, „Rodzina siłaczek: Natalia Rosińska, Nelly Egiersdorff, Maria Anto, Zuzanna Janin” , Miesięcznik "Znak", październik 2018, nr 761; Zuzanna Janin Studio, na podstawie tekstu Agnieszki Rayzacher, w: Zuzanna Janin. Biała Kruk, Galeria Labirynt, Lublin, lokal_30 Warszawa, 2016.

 

 

Wystawy

Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych [2013-12-13-2014-03-02]

Zuzanna Janin
Zuzanna Janin

Używane nazwiska artystyczne: Zuzanna Baranowska (1990-1992), Zuzanna Janin (od 1992).Rzeźbiarka, autorka instalacji, rysunków, fotografii, akcji, wideo, wideoinstalacji i działań performatywnych. Studiowała w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1980-1986). W 2004 r. przebywała na stypendium Prohelvetia w Ecole Cantonale d’Art du Valais w Sierre w Szwajcarii (Pro Helvetia art-academic scholarship at New Media). W 2016 r. obroniła doktorat z zakresu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Prace Zuzanny Janin prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, znajdują się w wielu kolekcjach...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty