Robert Kuśmirowski

Łódź - Paryż

Udostępnij:
Datowanie: 2006
Technika: fotografia, druk, instalacja
Materiały: płyta DVD, tworzywo sztuczne, papier fotograficzny
Rozmiar:wys. 205 cm, szer. 125 cm
Sposób nabycia:dar
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3011/1-6

Opis dzieła

Dwa wielkoformatowe zdjęcia ukazują postać artysty naturalnej wielkości na tle drzwi z fragmentem muru. Towarzyszy im pokaz slajdów zrobionych w czasie podróży z Łodzi do Paryża: asfaltowe drogi i zabudowania, dokumentowane o różnych porach dnia i nocy. Dopełnieniem całości są mapy z zaznaczoną trasą podróży. Instalacja Kuśmirowskiego, mająca formę wizualnego dziennika wyprawy, nawiązuje do podróży jaką odbył na początku XX wieku Constantin Brâncuşi. Ten pochodzący z Rumunii twórca przemierzył pieszo Europę, aby dotrzeć do ówczesnej stolicy sztuki i Mekki młodych artystów.

Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 90).

Wystawy

Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych [2013-12-13-2014-03-02]
Dzień jest za krótki. Autobiograficzne relacje w najnowszej sztuce polskiej [2013-09-13-2013-10-21]

Robert Kuśmirowski
Robert Kuśmirowski

Dyplom uzyskał w 2002 w Pracowni Rzeźby Monumentalnej na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Studia kontynuował na Uniwersytecie Rennes 2 we Francji w Pracowni Metalu i Modelowania. Rzeźbiarz, autor instalacji, obiektów, akcji artystycznych, fotografii, muzyki. Większość prac artysty opiera się na kopiach, imitacjach przedmiotów z różnych epok. Aranżuje przestrzeń wypełniając ją doskonałymi falsyfikatami, mającymi swoje wzorce w przeszłości. Kuśmirowski chętnie cofa się do przełomu XIX i XX wieku, lat 20. XX wieku, a zwłaszcza do czasów swojej młodości. Odnosi się także...

Zobacz także
Powiązane obiekty