Zanis Waldheims

Bez tytułu (# 163)

Udostępnij:
Datowanie: 1968
Technika: rysunek kredką
Materiały: papier, kredka
Rozmiar:wys. 57,2 cm, szer. 61,5 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 11.08.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/RYS/2317/1

Opis dzieła

Po emigracji do Kanady w 1952 roku, Zanis Waldheims rozpoczął studia w zakresie historii, filozofii i nauki, aby zrozumieć sytuację niesprawiedliwości Drugiej Wojny Światowej oraz powojennego podziału Europy. Początkowo kulminacją jego dociekań miał być esej wyjaśniający społeczne uwarunkowania oraz wady człowieka. Jednak stopniowo zwracał się ku sferze wizualnej. Lektury i teorie przekształcał w szkice i rysunki w stylu abstrakcji geometrycznej. Jego rysunki służyły jako narzędzie do zrozumienia podstawowych zasad funkcjonowania świata zawartych w dogłębnym procesie badawczym opisanym w jego notatnikach. Waldheims stworzył wizualny system oparty na kształtach i kolorach, przywodzący na myśl zarówno dokonania sztuki op-artu, jak i wizjonerskich dzieł spod znaku estetyki New Age. Wykonane kredkami prace charakteryzują się niezwykłą, niemal maszynową precyzją. 

Jakub Gawkowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Zanis Waldheims

Zanis Waldheims urodził się w Jaunpils w Łotwie. Był autorem dzieł abstrakcji geometrycznej i op-artu. Na skutek II wojny światowej wyemigrował do Kanady. Pracował zawodowo jako prawnik i tworzył w izolacji od świata sztuki. Był autorem ponad sześciuset abstrakcyjnych rysunków wykonanych na przestrzeni czterdziestu lat. Dzieła te służyły jako narzędzie do zrozumienia podstawowych zasad funkcjonowania świata za pomocą systemu kolorów i kształtów. Jego twórczość i teksty były inspirowane koncepcjami filozofa Maine de Birana i fenomenologią Edmunda Husserla, a także innych autorów. Pierwsza wystawa jego prac odbyła się w 1976...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także