Joseph Beuys

Joseph Beuys at Dino Tafuri / Joseph Beuys u Dina Tifuriego

Udostępnij:
Datowanie: 1980
Technika: druk
Materiały: tusz, papier, farba graficzna
Rozmiar:wys. 70,4 cm, szer. 47,5 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 18.08.1981
Numer inwentarzowy: MS/SN/B/211/1

Opis dzieła

Widoczna na plakacie róża wyraża koncepcję rewolucyjnej zmiany autorstwa Beuysa: rozkwit jest poprzedzony przez proces stopniowego rozwoju. W 1972 r. świeża róża w wazonie towarzyszyła debatom toczącym się w biurze Organizacji na Rzecz Bezpośredniej Demokracji Drogą Referendum. Przez sto dni trwania wystawy documenta 5 w Kassel Beuys omawiał ze zwiedzającymi idee pokojowego rozwoju społecznego przez twórczość. Stwierdził, że „w stosunku do liści i łodygi kwiat jest rewolucją, chociaż narasta ona przez organiczną transformację i ewolucję”.

Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2026-10-01]

Bibliografia

Anna Saciuk-Gąsowska, Krzysztof Jurecki, Joseph Beuys. Obrzeża Europy, Agata Smalcerz, Bielsko-Biała : Galeria Bielska BWA, s. 47, poz. kat. 42 (cz. 1).

Joseph Beuys
Joseph Beuys

Joseph Beuys urodził się w Krefeld. Dzieciństwo spędził w Kleve, znajdującym się przy granicy niemiecko-holenderskiej. Na obszarze tym ciągle żywa była tradycja celtycka, która miała silny wpływ na Beuysa i której wątki często napotykamy w jego dziełach.W latach 1947–1952 Beuys studiował rzeźbę w Kunstakademie w Düsseldorfie. Jego spuścizna artystyczna jest dość hermetyczna dla widza, który nie zna jego idei. Dla samego artysty ważny był nie tyle obiekt, który stworzył, ile myśl, która do powstania tego obiektu doprowadziła. Obiekty traktowane były jako nośniki myśli (Vehicle Art). Beuys opatrywał swe dzieła objaśnieniami,...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty