Nahum Tevet

Untitled #8

Udostępnij:
Datowanie: 1973
Technika: kolaż, malarstwo, rysunek
Materiały: karton, taśma klejąca, taśma klejąca scotch, taśma papierowa, farba emulsyjna, flamaster, klej, szkło, węgiel (materiał rysunkowy)
Rozmiar:wys. 32,4 cm, szer. 42,4 cm, głęb. 0,2 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 15.10.2018
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/2072

Opis dzieła

Praca Nahuma Teveta Bez tytułu nr 8 należy do radykalnego cyklu izraelskiego artysty z wczesnych lat 70. pt. Rysunki na szkle. To przykład minimal art i arte povera (sztuka biedna), w których całość dzieła tworzą najprostsze materiały, takie jak papier, szkło, sznurek, flamaster. Prostota środków i koncentracja geometrycznych kształtów w obrębie skromnego prostokąta jest tutaj esencją procesu twórczego, prezentuje, jak z redukcji utworzyć całość. Artysta wspomina, że mając w owym czasie tylko sztukę i ten cykl w mieszkaniu, koncentrował się jedynie na tym, by maksymalnie odrzucać fizyczne elementy zwyczajowo utrzymujące status przedmiotu jako dzieła.

Praca Bez tytułu nr 8 brała udział w indywidualnej wystawie Nahuma Teveta w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2017 roku.

Maria Morzuch

Dzieła zakupione z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Narodowe kolekcje sztuki współczesnej" 2018

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wystawy

Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975 [2017-01-27-2017-04-23]

Bibliografia

Thierry de Duve, Nahum Tevet Works on Glass 1972-1975, katalog wystawy : Hunter. The City University of New York, 2016, s. 78-79.

Nahum Tevet

Nahum Tevet, urodzony w 1946 roku w kibucu Messilot w Izraelu, od 1973 roku pracuje w Tel Awiwie. Wcześniej, w latach 1969–1971, studiował indywidualnie w pracowni Raffiego Laviego, dzięki którego otwartości artystycznej młody adept sztuki miał odpowiednie warunki do wynalezienia własnego stylu. Powstałe w tym czasie prace kojarzone są z minimal art i arte povera (sztuka biedna) – powstawały z najprostszych materiałów, takich jak sznurek, papier, szkło, klipsy do mocowania. Pozwalało to Tevetowi na pokazanie esencji sztuki i procesu twórczego. Od tego czasu sztuka Teveta rozwija się w modułach rzeźby minimal art i konstruktywnych instalacjach. W...

Zobacz także
Powiązane obiekty