Gianni Colombo

Strutturazzione fluida / Strukturyzacja płynna

Udostępnij:
Datowanie: 1960
Technika: obiekt
Materiały: stal, szkło, instalacja elektryczna, metal, filc, farba
Rozmiar:wys. 45 cm, szer. 34,5 cm, głęb. 15 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 06.11.2017
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/612

Opis dzieła

Colombo był związany ze sztuką kinetyczną i do dziś pozostaje jedną z kluczowych postaci tego ruchu we Włoszech. Był współzałożycielem powstałej w 1959 r. w Mediolanie Gruppo T. „Strukturyzacja płynna” to obiekt kinetyczny, który składa się ze stalowej taśmy umieszczonej na podeście. Mechanizm wprawia taśmę w powolny ruch, dzięki czemu tworzą się abstrakcyjne formy, przywodzące na myśl struktury organiczne.


Strutturazzione fluida (Strukturyzacja płynna) to obiekt kinetyczny składający się ze stalowej taśmy umieszczonej w szklanym prostopadłościanie, który stoi na metalowym podeście pomalowanym na niebiesko. Wewnątrz podestu ukryty jest silnik płynnie przesuwający nienaciągniętą taśmę, co sprawia, że powstają nieustająco zmieniające się układy, przywodzące na myśl organiczne, lecz abstrakcyjne formy. Praca była prezentowana na tak kluczowych dla sztuki kinetycznej wystawach, jak Miriorama 11 (Padwa, 1962) i Miriorama 14 (Ulm, 2014) oraz wspólna prezentacja włoskich grup zajmujących się sztuką kinetyczną, Gruppo T i Gruppo N, Arte programmata, arte cinetica, opere moltiplicate, opera aperta, w galerii prowadzonej przez firmę Olivetti (Mediolan, 1962).

Anna Saciuk

Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2026-10-01]

Gianni Colombo

Gianni Colombo (ur. w Mediolanie, zm. w Melzo) studiował w mediolańskiej Accademia di Belle Arti di Brera. W latach 50. i 60. XX wieku związany był ze sztuką kinetyczną i do dziś pozostaje jedną z kluczowych figur tego ruchu we Włoszech. Pracował w różnych mediach, tworzył obrazy i rzeźby, w tym environment, zajmował się projektowaniem mebli i oświetlenia. Jego celem było stworzenie interaktywnej przestrzeni, która łamałaby sztywny podział na malarstwo, rzeźbę i architekturę. Był współzałożycielem powstałej w 1959 roku w Mediolanie Gruppo T (Giovanni Anceschi, Davide Boriani, Gianni Colombo, Gabriele De Vecchi, a nieco później także...

Zobacz także