Jewgienij E-E Kozłow

Portret Timura Nowikowa

Udostępnij:
Datowanie: 1986
Technika: technika mieszana
Materiały: papier
Rozmiar:wys. 63 cm, szer. 49 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MK)
Data nabycia: 07.09.2017
Numer inwentarzowy: MS/SN/RYS/2221

Opis dzieła

Timur Nowikow był artystą, poetą, kuratorem, a także muzykiem i konstruktorem improwizowanych instrumentów muzycznych. W latach 80. animował artystyczne środowiska leningradzkie. Współtworzył kolektywy Letopis i Nowi Artyści, a jego mieszkanie gościło nieformalną galerię ASSA. Utrzymany w nowofalowej, ekspresjonistycznej estetyce portret Nowikowa jest świadectwem osobistego zaangażowania Kozłowa w undergroundową kulturę Leningradu lat 80., z charakterystycznym dla niej towarzyskim i estetycznym przenikaniem się muzyki, sztuk wizualnych i poezji.

Joanna Sokołowska

Bibliografia

Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994 , kat. wyst., Łódź : Muzeum Sztuki w Łodzi; Koenig Book, London, 2016, s. 306-309, 332-336.

Jewgienij E-E Kozłow

Urodził się w Leningradzie, był jednym z założycieli grupy Nowi Artyści, która powstała w tym mieście w 1982 roku i stanowiła jedno z najbardziej wpływowych zjawisk w sztuce Związku Radzieckiego w ostatniej dekadzie jego istnienia. Działający artystycznie od lat 70. Kozłow był członkiem kolektywu Letopis, a jego pierwsza wystawa odbyła się w należących do Timura Nowikowa studiu i galerii ASSA. Na fotografiach, kolażach, rysunkach i obrazach portretował artystów i muzyków z grupy Nowi Artyści. Projektował też okładki płyt i scenografie dla Kina i innych powstałych w tamtym czasie zespołów nowofalowych. W latach 80. Kozłow przyjął...

Zasoby - elementy zespołu
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji