Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Marta Deskur

Welon to moje włosy

Udostępnij:
Datowanie: 1999
Technika: film
Materiały:film, zapis cyfrowy
Rozmiar:20' 20''
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia:
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/42
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Praca Welon to moje włosy to wideo, w którym uniform zakonny podlega nieoczekiwanie sensualnemu gestowi. Reguła ascezy została złamana czułym i powtarzalnym dotykiem. Marta Deskur zarówno w fotografii, jak i wideo konfrontowała dwa różne systemy w soczewce sztuki. 

Kody religii chrześcijańskiej transformowała w realia spontaniczności i osobistego wyboru oraz indywidualnych relacji emocjonalnych. 


Maria Morzuch

Marta Deskur

Marta Deskur (ur. w 1962, Kraków ) jest malarką, autorką fotografii, wideo, instalacji multimedialnych. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i w L'école supérieure d'art d'Aix-en-Provence (1983-1988). W początkach twórczości malowała monochromatyczne, abstrakcyjne obrazy z użyciem naturalnych pigmentów. W latach 90-tych zarówno w seriach fotografii, jak i w wideo przedstawiała grę z toposem rodziny zmieniając status quo (więzy krwi) w ruchome i wymienne, fikcyjne drzewo genealogiczne. Odpieczętowanie formalnego stanu pochodzenia, stało się wolnym wyborem identyfikacji i tożsamości. Następne prace Deskur, dotyczyły zmian ikonografii...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także