Wojciech Leder

Lacerta, Mors, Resurrectio

Udostępnij:
Datowanie: 2001 r.
Technika: technika własna
Materiały: cement plastyczny, farba
Rozmiar:wys. 150 cm, szer. 280 cm
Sposób nabycia:dar
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/2028/1-2

Opis dzieła

Płaszczyzna dyptyku, pokryta mieszaniną kruszy w mineralnych, łudząco przypomina taflę dekoracyjnego kamienia. Centralny punkt kompozycji stanowią rytowane wgłębnie tytułowe słowa. Umieszczone jedno pod drugim,typograficznie utrzymane w stylistyce kapitały rzymskiej, przywołująs kojarzenia z inskrypcjami umieszczanymi na antycznych tablicach. Lacerta (jaszczurka), poprzez autonomię ogona, jest symbolem nieśmiertelności, śmierć i wiara w zmartwychwstanie stoją u podłoża religii chrześcijańskich i poprzez zmartwychwstanie zapewnić mają człowiekowi życie wieczne.

Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 102).


Wystawy

Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych [2013-12-13-2014-03-02]

Wojciech Leder
Wojciech Leder

Dyplom obronił w 1985 roku w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja M. Bartczaka oraz w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego na Wydziale Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studiował także filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1991 pracuje w łódzkiej PWSSP (dziś Akademii Sztuk Pięknych), gdzie współtworzył Pracownię Otwartą. Malarz. Leder traktuje obraz jak autonomiczny, materialny przedmiot. Maluje obrazy, które nie przedstawiają rzeczywistości w tradycyjnym znaczeniu, lecz odnoszą się do niej, naśladując spękania ziemi, przedstawiając rozchodzące się po wodzie kręgi,...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty