Joanna Rajkowska

Ciężarna panna młoda, fontanna i zimny październik

Udostępnij:
Datowanie: 2003 - 2005 r.
Technika: fotografia barwna
Materiały: papier fotograficzny, metal
Rozmiar:wys. 67,5 cm, szer. 75 cm
Sposób nabycia:dar
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3026

Opis dzieła

Praca złożona z 30 barwnych fotografii stanowi rodzaj fotoreportażu z tytułową panną młodą w roli modelki podczas sesji zdjęciowej,realizowanej w jesienny dzień. W mozaikę ujęć wkomponowane zostały odautorskie komentarze, w których Rajkowska opisuje swoje lęki i wrażenia. Ciężarna panna młoda… wpisuje się w nurt działań artystki opartych na budowaniu relacji z otoczeniem i ich dokumentowaniu.

Karolina Jabłońska, Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 130).

Joanna Rajkowska
Joanna Rajkowska

Dyplom otrzymała w 1992 roku na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 1993 roku w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1994–1995 studiowała na State University of New York. Autorka obiektów, rzeźb, akcji, fotografii, projektów w przestrzeni publicznej. Artystka wkracza w przestrzeń publiczną, naruszając ją i zmieniając (Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich, Dotleniacz, Wymuszając cud), sięgając do zapomnianych historii wybranych miejsc, czasem do własnych wspomnień i emocji. Na użytek sztuki wykorzystuje to, co najbardziej intymne – siebie i swoją rodzinę oraz wszelkie wspomnienia...

Zobacz także
Powiązane obiekty