Michał Budny

Głos o północy

Udostępnij:
Datowanie: 2010
Technika: rzeźba
Materiały: farba akrylowa, tektura
Rozmiar:wys. 35 cm, szer. 63 cm, głęb. 63 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 17.07.2015
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/589

Opis dzieła

Opis dedykowany osobom ze spektrum autyzmu

Informacje o artyście.
Michał Budny:
●    urodził się w 1976 roku,
●    mieszka w Warszawie,
●    w 2006 roku artysta zrobił pracę z tektury zatytułowaną Muzyka 5 (perkusja); ta praca składała się z ciemnych kół umieszczonych po skosie; koła przypominają talerze, w które uderza perkusista.

Opis dzieła:
●    prosta bryła geometryczna; jedna ze ścian bryły ma kształt zbliżony do koła i jest pochylona;
●    bryła jest zrobiona z tektury, pusta w środku; jest ciemna;
●    wydaje się, że nie można pokazać dźwięku za pomocą bryły w przestrzeni → artysta próbował pokazać poprzez tekturową bryłę głos, który słyszymy w ciemności;
●    tytuł pracy Głos o północy pobudza wyobraźnię →  pomaga myśleć, że:
-    o północy jest ciemno,
-    o północy jest zgaszone światło i jest cicho,
-    czasem słychać jakiś pojedynczy głos, dźwięk,
-    dźwięk odbija się od ściany.

Autor skryptu: Małgorzata Wiktorko 


Prace Michała Budnego w swojej powściągliwej formie podejmują subtelny dialog z przestrzenią, częstokroć działając jak jej negatyw, pogłos, echo. W wypadku pracy Głos o północy przy pomocy skromnych zabiegów i prostych materiałów artysta stworzył abstrakcyjny model odnoszący się do sytuacji dźwiękowej, który pozbawiony antropocentrycznego kontekstu zyskuje siłę do budowania autonomii zmysłowego fenomenu. Artysta w swoich instalacjach i rzeźbach podważa stabilność modernistycznych propozycji rzeźbiarskich, co przywodzi na myśl prototypiczne i poniekąd poza-materialnego myślenie o sytuacji rzeźbiarskiej, jakie reprezentowała Katarzyna Kobro.

Maria Morzuch


Michał Budny

Mieszka w Warszawie, związany jest z Galerią Raster. W 2004 roku brał udział w wystawie From my window. Artists and their Teritories, która została pokazana w ENSBA w Paryżu. Jest autorem geometrycznych prac przestrzennych (z kartonu, taśmy klejącej), które dzięki finezyjnej świetlistości materii i nieoczekiwanym bryłom rzeźb są dla widza doświadczeniem sensualnym. Twórczość Michała Budnego cechuje żywotność, zmienność, w jego pracach kształty poddają się naciskowi powietrza i grawitacji, zaczepiają przestrzeń, marszczą się, uchylając od jednoznacznej pointy.    

Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także