Łukasz Skąpski

Ciemne Okulary do Patrzenia Wstecz GLB – Seria Super S

Udostępnij:
Datowanie: 1999 r.
Technika: technika mieszana, stolarstwo
Materiały: szkło, tworzywo sztuczne, metal, ready-made, drewno
Rozmiar:wys. 14 cm, szer. 15 cm, głęb. 6 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 01.01.2012
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/568

Opis dzieła

"Ciemne Okulary do Patrzenia Wstecz — Seria Super S wyprodukowane zostały do celów inwigilacji. Jest to konstrukcja powstała w Chińskiej Republice Ludowej, używana przez tamtejsze Siły Bezpieczeństwa. Służyć jednak może również cywilnemu użytkownikowi.

Seria Super S to model zapewniający większe pole widzenia i, w warunkach dobrego oświetlenia, lepszą jakość obrazu od modelu standardowego. Jest również łatwiejszy w użyciu.

Okulary, dzięki lustrzanej powłoce nałożonej od wewnątrz okularów od strony oczu, umożliwiają patrzenie w przód i w tył, bez odwracania głowy. Dzięki lustrzanej powłoce nałożonej na szkła od frontu Ciemne Okulary do Patrzenia Wstecz — Seria Super S spełniają doskonale funkcję kamuflacyjną. Należy jednak zwrócić uwagę, by nie używać ich w warunkach ograniczonego światła, np. w pochmurne dni lub po zmierzchu, ponieważ Seria Super S przestaje w tych warunkach pełnić funkcję kamuflacyjną — na takie warunki polecamy Model Standard okularów.

Patrzenie w przód nie nastręcza żadnych trudności. W celu patrzenia wstecz należy ustawić głowę tak, aby obiekt zainteresowania użytkownika okularów znajdował się za jego plecami, ok. 60-80 stopni od linii wzroku skierowanego na wprost. Mając głowę ustawioną w ten sposób, należy skierować wzrok lekko w bok, w lewą lub prawą stronę. W nabłyszczonej połaci szkła użytkownik zobaczy lustrzane odbicie obrazu za jego plecami.

Uwaga! Należy dbać o czystość szkieł okularów."

Łukasz Skąpski

Łukasz Skąpski (1958) - studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Mieszka i pracuje w Krakowie. Tworzy instalacje, obiekty, filmy wideo, fotografie. W jego twórczości przewijają się różne wątki: w latach 90-tych dominowało zainteresowanie problematyką światła wraz z jego metafizycznymi asocjacjami, konstruował również parakomercyjne instrumenty wykorzystujące elementy optyczne, nadając im jednak przede wszystkim konceptualne znaczenie. Od roku 2001 członek-założyciel grupy Azorro. Równocześnie tworzył filmy wideo, głównie o tematyce społecznej i politycznej. 1977-82 studia w Akademii Sztuk Pięknych...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także