Marek Sobczyk

Orzeł

Udostępnij:
Datowanie: 1979-1980
Technika: malarstwo olejne
Materiały:farby olejne, płótno
Rozmiar:szerokość: 136 cm, wysokość: 90 cm, szerokosc z rama: 138 cm, wysokość z rama: 90 cm, głębokość z rama: 4 cm
Sposób nabycia:zakup (dofinansowano ze środków MKiDN)
Data nabycia: 10.06.2014
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/2040
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Opis dedykowany osobom ze spektrum autyzmu

Informacje o artyście.
Marek Sobczyk
●    urodził się w 1955 roku;
●    jest malarzem;
●    interesuje się polityką;
●    w jego obrazach możemy odnaleźć tematy dotyczące aktualnej historii Polski.

Opis dzieła:
●    na obrazie Orzeł jest godło Polski; godło jest ledwo widoczne;
●    orzeł namalowany jest czarnym konturem; kontur jest częściowo zamazany;
●    cały obraz pokryty jest rozmytą mieszaniną białego koloru z czerwonym; biały i czerwony to kolory flagi polskiej;
●    artysta uważał, że przez zamazanie przez niego godła Polski - orła pokazuje trudną sytuację w Polsce; Marek Sobczyk namalował ten obraz przed wydarzeniami w sierpniu 1980 roku, wtedy godło i flaga były w Polsce bardzo ważne.

Autor skryptu: Małgorzata Wiktorko


Na tle będącym rozmytą mieszaniną czerwieni z bielą, kolorami flagi polskiej, widoczna jest sylwetka godła Polski, orła bielika. Namalowany konturowo czarną farbą orzeł jest ledwie widoczny, jego głowa (z koroną czy bez?) jest prawie nieczytelna, a drapieżne pazury straciły ostrość. Pozbawiony swoich niezbywalnych atrybutów godła państwowego staje się ptakiem, co prawda pod ścisłą ochroną gatunkową, ale jednak znaczącym mniej niż symbol niepodległego państwa, dumnego narodu. Obraz powstał tuż przed wydarzeniami sierpniowymi w 1980 roku, kiedy godło narodowe i flaga stały się na powrót bardzo ważnymi symbolami walki z reżimem, wcześniej jednak rozpływały się w ogarniającym wszystko marazmie.

Anna Saciuk-GąsowskaMarek Sobczyk

Studiował w latach 1975–1980 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1983 roku wraz z pięcioma innymi artystami założył Gruppę (nazwa używana od 1985 roku), grupę artystyczną, której członkowie wspólnie wystawiali swoje prace, a także wydawali pismo „Oj dobrze już” (1984–1989, 9 numerów + numer specjalny w 2002 roku, towarzyszący wystawie Gruppy w warszawskiej Galerii Program). Malarstwo Sobczyka, figuratywne, prowokacyjne, czasem obsceniczne, dotyczy aktualnych wydarzeń: dominuje w nim polityka, jest także często nasycone symbolami o charakterze narodowym czy religijnym. Marek Sobczyk (ur. 30 listopada 1955 w Warszawie) – polski malarz,...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji