Andrzej Partum

vanitas vanitatum

Udostępnij:
Datowanie: lata 80. XX w.
Technika: malarstwo
Materiały: płótno, lakier samochodowy
Rozmiar:wys. 103,5 cm, szer. 140,5 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/2151

Opis dzieła

Cykl kopenhaski obrazów Andrzeja Partuma to unikatowy wybór jego prac malarskich, zbliżonych do poezji konkretnej, a zarazem świadectwo eksperymentu malarskiego.

Ewolucja twórczości literackiej Partuma wiodła ku poezji międzynarodowego zapisu. To pojęcie oznacza takie rozluźnienie związku znaków ze znaczeniami, że może ją odbierać osoba posługująca się dowolnym językiem. Zbliża się więc do poezji konkretnej. Słowa porzucają sensy, liczy się rytm, brzmienie i niespodziewane zestawienia. Partum pilnie uczył się języków obcych, ale efekty tych studiów były marne – nie pomagały mu w komunikacji. Stały się jednak istotnym elementem nowego etapu w jego twórczości. Angielskie, francuskie, łacińskie słowa zaczęły pojawiać się w jego kompozycjach malarskich.

W 1984 roku Andrzej Partum wyjechał do Danii. W Kopenhadze kontynuował działalność, między innymi w ramach założonej przez siebie Szkole Pozytywnego Nihilizmu Sztuki i Światowego Hospicjum Sztuki. To tam powstała większość jego obrazów. Bieda zmuszała go do malowania czymkolwiek na czymkolwiek. Podstawowym materiałem stały się kradzione lakiery samochodowe. Ta technika była mu znana najprawdopodobniej przez Alfreda Lenicę, który eksperymentował z tym materiałem. Lakierami malował nie tylko na płótnach czy deskach, ale również na obiektach, często własnoręcznie zaadoptowanych do celów malarskich.

Efektem pracy Partuma są obrazy, które nie kryją swojej płaskości – obnoszą się nią wręcz niczym pozszywane z różnych kawałków kilimy. Wzrok, który ślizga się po gładkich i błyszczących powierzchniach napotyka jednak również wypukłości, które wyznaczają granice między plamami – lakier tworzy płaty o zróżnicowanej grubości. Formy są od siebie wyraźnie oddzielone pomimo tego, że ich kontury nie zostały wyznaczone. Farby nie mieszają się ze sobą. To kompozycje jednolitych plam. Te obrazy wynikają logicznie z poetyckich doświadczeń poprzednich dekad, ale wchodzą również w dialog z nowym ekspresjonizmem lat osiemdziesiątych.

Twórczość Partuma zajmuje ważne miejsce w zbiorach Muzeum Sztuki, które w ostatnich latach zakupiło do zbiorów także liczące ponad 400 teczek Archiwum Biura Poezji.

Daniel Muzyczuk

Dzieła zakupione z programu rządowego „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej" ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 2024

Rozwój kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi - etap XII.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Rozwój kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi - etap XII. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Andrzej Partum
Andrzej Partum

Neoawangardowy poeta, kompozytor, performer, twórca obiektów, malarz. Nie odebrał formalnej artystycznej edukacji. Początkowo rozwijał zainteresowania muzyczne. Pod koniec lat 50. rozpoczął przeprowadzanie pierwszych akcji artystycznych. .
Jako outsider świata sztuki, Partum własnym sumptem wydawał tomiki poetyckie swojego autorstwa takie jak: "Frekwencje z opisu" (1961), "Powodzenie nieurodzaju (Zwałka papki)" (1965), "Osypka woli" (1969, zawierająca oryginalne ilustracje temperą Alfreda Lenicy), "Tlenek zasobów" (1970, we współpracy z Ewą Partum i Bogdanem Chorążukiem) i Partum (1971), okładkę do którego zaprojektował...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty