Edward Dwurnik

Pijane głowy

Udostępnij:
Datowanie: 1984
Technika: malarstwo olejne
Materiały: farba olejna, płótno
Rozmiar:wys. 128,5 cm, szer. 95 cm; z ramą: wys. 132 cm, szer. 98,5 , głęb. 2,5
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 04.03.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/2100

Opis dzieła

Audiodeskrypcja


Obraz: Pijane głowy   

Autor: Edward Dwurnik  

Rok powstania: 1984

Technika: malarstwo olejne 

Wymiary: wysokość: 130 cm, szerokość: 100 cm

Obraz przedstawia pięć głów. Przypominają maski. Wypełniają niemal całą przestrzeń. Dwie znajdują się na dole, dwie na górze. Profil piątej twarzy po stronie prawej. Jej nos zachodzi lekko na twarz z górnego rzędu. Obraz namalowany jest w sposób szkicowy, dynamicznymi pociągnięciami pędzla. Formy zbudowane zostały za pomocą plam barwnych – różnej wielkości i o różnym kształcie. Dominujące kolory to żółty, czerwony, niebieski, granatowy. 

Głowy znajdujące się w górnym rzędzie są żółte. Ta z lewej zwrócona jest lekko w prawo. Mężczyzna ma na sobie kask z daszkiem. Ciemne oczy i niemal czarne usta o szerokich wargach. Na żółtej twarzy plamy i kreski w kolorze pomarańczu, czerni, szarości. Postać obok ma szeroko otwarte czarne usta. Pionowymi kreskami zaznaczone zostały górne i dolne zęby. Włosy namalowane jako pionowe plamy - żółte, czerwone i szare. Zdają się łączyć z tłem – granica nie jest wyraźnie zaznaczona.  

Głowa z lewej, w dolnym rzędzie, jest czerwona. Niebieskimi, czarnymi i szaroniebieskimi kreskami zaznaczone ma elementy twarzy. Zęby to szaroniebieskie pionowe kreski, wargi poziome kreski niebieskie. Nozdrza są czarne. Oczy to krzyżyki. Włosy zaznaczone są także w sposób schematyczny. Jej prawy policzek zasłonięty jest lekko przez szaroniebieską głowę z rogami. Ma czerwony nos oraz otoczone czarnym konturem pomarańczowe oczy. 

Z prawej strony ostatnia pijana głowa – zwrócona w prawo. To niebieski profil. Oczy, usta, policzki, broda określone czarnymi kreskami.

Od lewej wzdłuż dolnej krawędzi napis: Pijane głowy. W prawym dolnym narożniku: cykl: sportowcy, NR: XV – 178 – 966, E. Dwurnik. 84

Wystawy

Korowód. Edward Dwurnik i widma historii, Muzeum Pałac Herbsta [2021-07-09-2021-08-31]

Edward Dwurnik

Inne dzieła tego artysty / artystki