Edward Dwurnik

Romantycy

Udostępnij:
Datowanie: 1984
Technika: malarstwo olejne
Materiały: farba olejna, płótno
Rozmiar:wys. 208 cm, szer. 142 cm; z ramą: wys. 212 cm, szer. 146 , głęb. 3
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 04.03.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/2101

Opis dzieła

Audiodeskrypcja


Obraz: Romantycy

Autor: Edward Dwurnik  

Rok powstania: 1984

Technika: malarstwo olejne

Wymiary: wysokość 220 cm, szerokość 150 cm


Kilka postaci. Mają do pleców przymocowane skrzydła. Scena rozgrywa się w miejskiej przestrzeni. Na pierwszym planie stoi mężczyzna – znajduje się bliżej prawej krawędzi płótna. Zdaje się iść w naszą stronę – lewa noga lekko ugięta w kolanie. Postać jest oświetlona. Ma na sobie szare spodnie, żółtoszarą kurtkę z niebieskimi guzikami. Na kurtce, na klatce piersiowej, rodzaj uprzęży. Z tyłu dwa skrzydła. Na długich, lekko u góry zakrzywionych na zewnątrz listwach przymocowane są pojedyncze szaro białe pióra. Twarz mężczyzny jest żółto brązowa. Na głowie ma czarną czapkę odsłaniająca uszy. W prawej ręce trzyma czarny worek. Przed nim, z lewej, czarno szary pies. Pysk kieruje w stronę mężczyzny. Jego grzbiet rozjaśnia padające na niego światło.  

Za mężczyzną, w cieniu, trzech kolejnych mężczyzn. Również mają skrzydła. Ich stroje są bure. Stojący z lewej ma na twarzy maskę przeciwgazową. Wszyscy mają nakrycia głowy przypominające nieco kaski. Znajdujące się w głębi postaci zaznaczone są bardzo schematycznie, sylwetowo. W tle kilkupiętrowe budynki, dwa bliżej nas – po lewej i po prawej stronie pracy. Trzeci w oddali, pomiędzy. W górnych partiach budynku flagi. Niebo zachmurzone. 

Przy dolnej krawędzi, po prawej, podpis – drukowanymi literami: CYKL ROBOTNICY, poniżej NR XVI – 76-946, poniżej E.DWURNIk 1984, po prawej ROMANTYCY.


Edward Dwurnik

Inne dzieła tego artysty / artystki