Udostępnij:
Datowanie: 1988
Technika: malarstwo olejne
Materiały: farba olejna, płótno
Rozmiar:wys. 149 cm, szer. 209 cm; z ramą: wys. 175 cm, szer. 235 , głęb. 5
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 04.03.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/2099

Opis dzieła

Audiodeskrypcja


Obraz: Tiurma  

Autor: Edward Dwurnik  

Rok powstania: 1988

Technika: malarstwo olejne 

Wymiary: wysokość 170 cm, szerokość 220 cm


Scena rozgrywa się na zewnątrz. Na pierwszym planie znajduje się kilka postaci, na planie drugim budynek. Budynek zajmuje lewą połowę płótna. To jednopiętrowy obiekt, na planie litery u, z dwuspadowym dachem. Na dachu kominy. Nad budynkiem rozpościera się granatowe niebo. Z prawej strony zakrywa je duża, biała chmura. Z kolorem nieba kontrastuje kolor ziemi. Ma ona barwę żółtą - od piaskowego po intensywnie żółty z prawej strony kadru. 

Dziedziniec przed budynkiem podzielony został wzdłuż i w poprzek przez płoty. Bliżej nas, niemal na środku, stoją trzy budki wartownicze. Za budynkiem, z prawej, ogrodzenie. Biegnie w prawo oraz w dół. Kończy się na wysokości środka prawej krawędzi płótna. 

Na tak ograniczonym placu znajdują się postaci. Są to mężczyźni - ich całe sylwetki lub tylko popiersia i głowy. W stosunku do zabudowań wydają się być za duże. Postaci utrzymane są w odcieniach niebieskiego i szarości. Każdy podpisany jest imieniem, nazwiskiem oraz liczbą lat. Po środku, tuż przy krawędzi płótna, stoi dwóch mężczyzn. Ukazani są od kolan w górę. Mężczyzna z prawej zwrócony jest w lewo. Prawą rękę ma na temblaku. Na wysokości ich głów, po prawej, znajdują się niebieskie napisy. Przy mężczyźnie z lewej: Józef Jankowski 32 lat, przy mężczyźnie z prawej: Roman Żuliński 32 lata. Za Józefem namalowana została głowa. Zwrócona jest lekko w prawo. Mężczyzna ma okrągłe okulary w cienkich oprawkach bez zausznika, dość wysokie czoło, wąsy. Poniżej głowy znajduje się podpis: Romuald Traugutt 39 lat. Z lewej strony, w narożniku, dwie postaci namalowane bardzo szkicowo. Cała sylwetka zwrócona w lewo oraz popiersie skierowane lekko w prawo. To Aleksander Waszkowski 24 lata oraz Rafał Krajewski 30 lat. Za nimi i z ich prawej strony ogrodzenie. Znacznie ponad nie wystają. Z prawej strony także dwóch otoczonych płotem mężczyzn. Ogranicza ich z trzech stron – z prawej, z lewej i od tyłu. Jan Jeziorański 30 lat zwrócony jest do nas prawym profilem. Rękę trzyma w kieszeni. Ma duży brzuch. Przed nim, z prawej, Józef Piotrowski 27 lat. Ukazany na wprost, od ud w górę. Za ogrodzenie z prawej zwrócona lekko w prawo głowa. Podpisana jako Emanuel Szafarczyk 30 lat. Za nim, także poza więziennym wybiegiem mężczyzna siedzący na krześle. Zwrócony w stronę pozostałych postaci. Podpisany został jako Józef Toczyski 38 lat. 


W prawym dolnym rogu sygnatura: E. Dwurnik 1988. Na lewo, za dwoma centralnymi postaciami napis: Tiurma. 


Edward Dwurnik

Inne dzieła tego artysty / artystki