Edward Dwurnik

Czołgi, gaz i długie pałki

Udostępnij:
Datowanie: 1981 r.
Technika: stemplowanie, kolaż, rysunek
Materiały: papier, kredka, ołówek, tusz
Rozmiar:wys. 61 cm, szer. 86 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 24.04.1989
Numer inwentarzowy: MS/SN/RYS/1466

Opis dzieła

Audiodeskrypcja

Obraz: Czołgi, gaz i długie pałki

Autor: Edward Dwurnik  

Rok powstania: 1981

Technika: Technika rysunek kolaż stemplowanie

Wymiary: wys. 61, szer. 86

Praca wypełniona czarnymi konturowymi rysunkami, stemplami, naklejanymi elementami. Gdzieniegdzie plamy barwne. Artysta użył ołówka, kredek, tuszu, akwareli.

W środku kompozycji popiersie mężczyzny. Zwrócony jest w prawą stronę. Ukazany został z profilu. Na głowie ma kask z przyłbicą. Na kasku data: 1970. Z jego ust wydobywa się czerwona smuga. W ręce trzyma biało czerwoną pałkę. Za nim kolejna postać, kolejne ręce i kolejne pałki. Przed mężczyzną, po prawej stronie kompozycji, znajduje się głowa z szeroko otwartymi ustami. 

Poniżej tych postaci, na lewo, męskie popiersie. Zwrócone w prawo. Głowa oraz czapka przypominająca czapkę wojskową wycięte z ciemnego papieru i przyklejone taśmą. Tułów narysowany ołówkiem. Zakreskowany z wyjątkiem ramienia. Na nim stemple – męska głowa oraz napis Pola. Także z ust tego mężczyzny wydobywa się czerwona smuga. 

W zaciśniętej pięści, wyprostowanej przed siebie ręki, trzyma wąski, podłużny przedmiot. 

Z jego górnej części również biegną poziome szare smugi. Na wysokości ręki mężczyzny kilka bardzo schematycznie namalowanych głów. Po prawej na szarym papierze rysunek przedstawiający miasto – most, kamienice, kościół. Poniżej, w prawym dolnym narożniku informacje o artyście i pracy. Stempel z napisem: malarz-grafik, E. Dwurnik oraz stempel 

z napisem cykl robotnicy. Odręcznie natomiast napisano: E. Dwurnik, Czołgi, gaz i długie pałki, 81. Wzdłuż dolnej krawędzi płótna kilka stempli. To m.in.: orzeł, krzyż, dziecięcy wózek. 

W dolnym lewym narożniku pracy kilka czerwonych stempli – obelisk, czołg, krzyż.

W górnej partii pracy, przy jej lewej oraz prawej krawędzi męskie popiersia. Dwóch mężczyzn z prawej ma czapki z niewielkimi pomponami. Jeden unosi dłoń złożoną w geście victori. Postaci z lewej mają fantazyjne kapelusze z flagami na czubkach. Na flagach dwa równoległe pasy – jasny o góry, ciemny na dole. Między mężczyznami niebieski stempel z datą: 1981. Za nimi rysunek krzyża oraz obelisków. Jeden z gwiazdą, druki z orłem na szczycie. Między tymi dwoma grupkami mężczyzn narysowane zostały miejskie kamienice. 

Wystawy

Thymos. Sztuka gniewu
Korowód. Edward Dwurnik i widma historii, Muzeum Pałac Herbsta [2021-07-09-2021-08-31]

Edward Dwurnik