Josip Vaništa (Grupa Gorgona)

Osadzenie. Wydarzenie związane z pozostawieniem obrazu Vaništy "Czarna linia na srebrnym tle" w śniegu na górze Sljeme, wykonane przez członków grupy Gorgona.

Udostępnij:
Datowanie: 1986
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: papier fotograficzny
Rozmiar:wys. 15,5 cm, szer. 23,5 cm (każde)
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 25.06.2014
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3035/1-3

Opis dzieła

Zdjęcie Osadzenie… przedstawia pozostawienie w śniegu obrazu Josipa Vaništa, by poddać go destrukcji. Akcja ta nawiązuje do zainteresowań artystów grupy Gorgona, tworzących zarówno indywidualnie, jak i kolektywnie prace na granicy widzialności. Podobnie interesowało ich poddawanie dzieł sztuki procesom przekształcania, transformacji, ewolucji, czy to poprzez czynniki naturalne, czy kulturowe. Eksperymenty Gorgony z działaniem poza budynkami instytucji kultury były także związane z chęcią poszerzania przestrzeni autonomii sztuki, która w wypadku omawianego performansu wiązała się także ze świadomym gestem destrukcji obiektów artystycznych.

Aleksandra Jach

Josip Vaništa (Grupa Gorgona)

Josip Vaništa studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Pracował także jako wykładowca na Wydziale Architektury. Jego pierwsza wystawa odbyła się w 1952 roku, zorganizował ją Miljenko Stančić w Zagrzebiu. Vaništę interesowała dematerializacja obiektu artystycznego, która przejawiała się w jego destrukcji albo w przemalowywaniu prac. Artysta często posługiwał się motywem linii horyzontalnej, umieszczając ją w różnych kontekstach. Ograniczając repertuar form do pojedynczych motywów, Vaništa występował przeciwko dominującemu ówcześnie w Jugosławii reżimowi progresywizmu. Był członkiem grupy Gorgona działającej w Zagrzebiu...

Inne dzieła tego artysty / artystki