Post-Industralia Annex: Eastern Sugar. Spotkanie z Iloną Nemeth [rozmowy i wywiady]

Udostępnij:
autor: Muzeum Sztuki w Łodzi
tytuł: Post-Industralia Annex: Eastern Sugar. Spotkanie z Iloną Nemeth
czas emisji: 01:06:10
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi
rok: 14.05.2021

Opis

Spotkanie ze słowacką artystką Iloną Nemeth poprowadziła dr Magdalena Rek-Woźniak z Instytutu Socjologii UŁ.

Projekt EASTERN SUGAR, o którym opowiadała jego twórczyni Ilona Nemeth, bada proces środkowoeuropejskiej produkcji cukru. Przedmiotowy surowiec można rozumieć jako metaforę Europy i świata podlegających ciągłym przemianom.

Artystka wychodzi od historii cukrownictwa na Słowacji by umieścić ją na globalnej mapie dziejów przemysłu spożywczego. Zachęca do krytycznej refleksji nad wpływem socjalistycznej i neoliberalnej ekonomii na kraje Europy Środkowej.

Posługując się językiem sztuki współczesnej, EASTERN SUGAR ma na celu rzucenie światła na społeczne konsekwencje historycznych decyzji podejmowanych przez polityków i przedsiębiorców. Nemeth diagnozuje przyczyny obecnego kryzysu i stawia pytania o odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak projekt ten ma na celu wypracowanie narzędzi lepszego zrozumienia analogicznych procesów, których jesteśmy dziś świadkami i ich przyszłych konsekwencji.

EASTERN SUGAR to międzynarodowy, interdyscyplinarny projekt odzwierciedlający najnowsze aspekty historii Europy Środkowej na przykładzie przemysłu cukrowniczego. Składają się na niego działania artystyczne i kuratorskie, w tym tworzenie nowych dzieł sztuki, organizacja pięciu międzynarodowych wystaw zbiorowych i obszerna publikacja. Częścią EASTERN SUGAR są także angażujące widzów instalacje, programy publiczne i edukacyjne.

__________________________________

Ilona Nemeth – artystka, profesorka, organizatorka i kuratorka mieszkająca w Słowacji. Jej praktyka artystyczna to poszukiwanie równowagi między osobistym doświadczeniem dorastania w kraju, w którym panuje wiele zawirowań politycznych, a uniwersalną historią krajów bloku wschodniego w okresie przejściowym od 1990 roku do chwili obecnej. Była profesorką i kierowniczką Studia IN, prowadzącego międzynarodowy program edukacyjny “Open Studio” na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie w latach 2014-2019. Jej solowy projekt EASTERN SUGAR był prezentowany w Kunsthalle Bratislava w 2018 roku. Jej prace wystawiane były podczas wielu wystaw grupowych i indywidualnych, m.in. w Bratysławie, Pradze, Budapeszcie, Wiedniu, Helsinkach, Rzymie. Reprezentowała Słowację (razem z J. Suruvką) na 49. Biennale w Wenecji w 2001 roku. Współorganizowała cykl wystaw “Private Nationalism” w 6 krajach (2014-2015); Universal Hospitality 1., 2016, Wiedeń, Austria i Praga, Czechy, 2017. Obecnie pracuje nad międzynarodowym projektem wystawienniczo-badawczym EASTERN SUGAR wspieranym przez program Creative Europe.

Dr Magdalena Rek-Woźniak – socjolożka i kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Socjologii UŁ. Naukowo zajmuje się strukturą społeczną, dyskursem medialnym i popkulturą oraz polityką miejską. Napisała na ten temat kilkadziesiąt artykułów oraz książkę o ruchliwości społecznej młodych dorosłych z regionu łódzkiego. Aktualnie realizuje projekt badawczy porównujący miejskie polityki w Łodzi oraz Tampere. Jest członkinią Polskiego, Japońskiego i Brytyjskiego Towarzystwa Socjologicznego. W czasie wolnym czyta reportaże, a non stop słucha muzyki.