Między awangardą a jabłoniami – spotkanie z Olgą Stanisławską [rozmowy i wywiady]

Udostępnij:
tytuł: Między awangardą a jabłoniami – spotkanie z Olgą Stanisławską
autor: Muzeum Sztuki w Łodzi
rodzaj wydarzenia: rozmowa
miejsce wydarzenia: ogród ms1, Więckowskiego 36
termin wydarzenia: 19.09.2021
czas emisji: 01:09:15
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi
adnotacja:

Opis

Spotkanie z pisarką, reportażystką, a prywatnie córką Urszuli Czartoryskiej i Ryszarda Stanisławskiego – Olgą Stanisławską, które poprowadziła Marta Madejska.

Pretekstem do rozmowy była trwająca właśnie wystawa Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii, która przybliża publiczności postać i dorobek wybitnej kuratorki i krytyczki sztuki. Jej badania, teksty i ciekawość fotografii we wszystkich przejawach ukształtowały nie tylko kolekcję muzeum, ale także całe pokolenia polskich artystek i artystów. Podczas spotkania staraliśmy się przybliżyć temat funkcjonowania w instytucji, z którą Urszula Czartoryska była związana od 1966 roku, kiedy jej mąż –Ryszard Stanisławski – został dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi i w której sfery prywatna i publiczna nieustannie się przeplatały.

Dla Olgi Stanisławskiej rozmowa była również podróżą do lat młodości, które spędziła wspólnie z rodzicami w mieszkaniu służbowym mieszczącym się w Pałacu Maurycego Poznańskiego, ówcześnie głównej siedzibie Muzeum Sztuki w Łodzi, a obecnie oddziale ms1.


Olga Stanisławska - pisarka, reportażystka, eseistka, kuratorka. Za książkę Rondo De Gaulle’a otrzymała Nagrodę Kościelskich (2001). Była współkuratorką wystaw Nostalgia urzeczywistniona. Afryka w fotografii Kazimierza Zagórskiego (Galeria Zachęta, 2005) i Nowy Region Świata (Bunkier Sztuki, 2017). Wraz z Borysem Lankoszem zrealizowała dla TVP dokument poświęcony muzułmanom we Francji (2007). Publikuje między innymi w Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, Widoku. Przez wiele lat była jurorką Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. Mieszka w Paryżu.


Marta Madejska - z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu kwerendzistka i asystentka muzealna, z pasji pisarka. Autorka książki reportażowej Aleja Włókniarek (Wydawnictwo Czarne, 2018). Laureatka Nagrody Literackiej Złoty Exlibris (2018) i Punktu dla Łodzi (2019), stypendystka Wyszehradzkich Rezydencji Literackich na rok 2020. Od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi historii mówionej; w latach 2017-2019 zastępczyni redaktorki naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej Miasto Ł; stale współpracuje z Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi.

Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła