Edward Dwurnik

Pijany Gierek

Udostępnij:
Datowanie: 1985 r.
Technika: kolaż
Materiały: papier, ołówek, tusz, farba akrylowa
Rozmiar:wys. 61 cm, szer. 86 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 26.06.1989
Numer inwentarzowy: MS/SN/RYS/1476

Opis dzieła

Audiodeskrypcja

Obraz: Pijany Gierek

Autor: Edward Dwurnik  

Rok powstania: 1985

Technika: kolaż

Wymiary: wys. 61, szer. 86

Ciemne – czarno-grafitowe tło. Z niego wyłaniają się jasne postaci. Praca jest szkicowa. Kształty nie są precyzyjnie określone. Rysunek dynamiczny. Kreski wypełniające przestrzeń są różnej grubości, biegną w różnych kierunkach. Niemal na środku kompozycji znajduje się mężczyzna. Klęczy, podpiera się na rękach. Zwrócony jest w prawą stronę. Pochyla głowę. 

Z jego ust ku ziemi biegną szare smugi. Tuż za jego prawą stopą układające się w twarz oczy, nos, usta. W prawym dolnym narożniku siedzący mężczyzna. Zwrócony jest w lewą stronę. 

Ma włosy zachodzące na czoło i ucho, wąsy. W lewej, zgiętej w łokciu, ręce trzyma butelkę. Na ramieniu i przedramieniu stemple: ludzka głowa oraz łeb krowy. Bok oraz łokieć zamalowane żółtą farbą. Prawą dłoń kładzie na udzie. Nad centralną postacią unoszą się dwie głowy. Skierowane są ¾ w prawo. Są lekko wydłużone. Włosy – pomarańczowej postaci z lewej i czerwone tej z prawej - są uniesione. Oczy, nos i otwarte usta zaznaczone są schematycznie.  

W lewym dolnym narożniku przyklejonych jest kilka pocztowych znaczków. W prawym narożniku znajduje się sygnatura: 1985, E. Dwurnik. 

Na lewo tytuł pracy: Pijany Gierek. 

Edward Dwurnik

Urodził się w 1943 roku w Radzyminie. W latach 1963-70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1965 roku stworzył cykl rysunków i akwarel, a od 1966 obrazów olejnych "Podróże autostopem" - widoki miast z lotu ptaka. Od 1970 roku powstawało kilkanaście innych cykli malarskich, między innymi "Sportowcy" (1972-1978). W 1982 r. brał udział w "Documenta 7" w Kassel. Wśród kolejnych cykli obrazów powstały serie poświecone tragicznym losom ludzi uwikłanych w historię: w "Drodze na Wschód" (1989-1991) Dwurnik upamiętnił ofiary stalinizmu, a w "Od Grudnia do Czerwca" (1990-1994) ofiary stanu wojennego w Polsce. Tworzył...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji