Hans de Vries

Wschodzące obrazy [Stijgbeeld]

Udostępnij:
Datowanie: 1974
Technika: fotografia barwna, pismo odręczne
Materiały:papier, papier fotograficzny, długopis, emulsja światłoczuła
Rozmiar:50 x 30 cm (każda z plansz)
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 18.06.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/3153/1-10
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Cykl prac Wschodzące obrazy [Stijgbeeld] powstał w wyniku przeprowadzenia i rejestracji eksperymentu z użyciem soków różnych roślin. Po zbiorze roślin, artysta rozdrobnił je w moździerzu i wycisnął z nich do słoika soki, a następnie rozrobił ekstrakt z wodą i zamoczył w nim papier. W trakcie suszenie papierów i ekspozycji na słońce dodawał substancji utrwalających, robił notatki, diagramy i rejestrował przy pomocy fotografii zmieniające się barwy i wyłaniające się kształty.

Praca Hansa de Vriesa kierowała uwagę na złożoność, zróżnicowanie i interaktywność zaobserwowanych procesów chemicznych. Eksperyment był próbą unaocznienia przy pomocy sztuki zjawisk, które pozostają niewidoczne jako część materii uważanej za martwą.


Joanna Sokołowska Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

Hans de Vries

Artysta (ur. 1947 , Broek-onder-Akkerwoud w Holandii) jest rolnikiem, który do lat 80. XX wieku łączył pracę rolniczą z twórczością inspirowaną codziennym życiem na farmie. Był artystą samoukiem. Po zakończeniu aktywności artystycznej przeprowadził się z Holandii do Niemiec, a później do Danii, gdzie obecnie mieszka i prowadzi gospodarstwo mleczne. Osią jego twórczości była analiza i rejestracja procesów przyrodniczych zachodzących w najbliższym przydomowym środowisku. Dokumentował je i interpretował przy pomocy fotografii, filmu, performansu i książek artystycznych z autorskimi opisami i diagramami. Wybór takich mediów jak i eksplorowanie...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także