Stanisław Zalewski

Martwa natura

Udostępnij:
Datowanie: 1928 r.
Technika: malarstwo olejne
Materiały: płótno, farba olejna
Rozmiar:wys. 28 cm, szer. 42 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 04.1930
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/9

Opis dzieła

Martwa natura Stanisława Zalewskiego spoczywa na pomarańczowej, bliskiej czerwieni, płaszczyźnie. Stół-podest postawiono gdzieś pomiędzy; część kompozycji znalazła się na zewnątrz. Tło jest chmurne i nieprzyjemne. Druga połowa została tu, w pomieszczeniu – żółty kwiat rzuca cień na ścianę, z prawej strony zarys czegoś – ukłon w kierunku abstrakcji? Martwa natura namalowana przez Zalewskiego ma tylko dwa nieruchome elementy: wazon i szklankę na spodeczku. Pozostałe wyglądają, jakby wiatr miał je zdmuchnąć, cytrynę przetoczyć, doniczkę przewrócić. Po części już się tak stało: widać też kilka kolorowych płaszczyzn, mieszają się ze sobą; być może, zanim zawiał wiatr, były realnymi, rozpoznawalnymi przedmiotami? „Biorę to, co mi się podoba, a nie to, czym mnie częstują”, mawiał artysta, uczeń twórców „tradycyjnych” Malczewskiego i Lentza i współpracownik awangardowych Formistów, i takich samych w duchu ugrupowań – Blok i Praesens.

Maciej Cholewiński (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 350).

Bibliografia

Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej. Katalog nr 2, Łódź : Miejskie Muzeum Historii i Sztuki im. J. i K. Bartoszewiczów w Łodzi, 1932.

Stanisław Zalewski

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także