Józef Gałązka. Pracownia "Widok"

Udostępnij:
tytuł: Józef Gałązka. Pracownia Widok / mobilna pracownia rzeźbiarska - punkt prezentacji sztuki
autor: Fot. Maciej Cholewiński
rodzaj wydarzenia:
termin wydarzenia: 14.08.2019-15.08.2019
miejsce wydarzenia: ms (obecnie ms1, ul. Więckowskiego 36)
kurator:

Opis

Józef Gałązka od 1 do 27 sierpnia 2019 przemierza Polskę z zaprojektowanym i wykonanym przez siebie powozem – mobilną pracownią, realizując i prezentując w nim swoje rzeźby. W środę 14 sierpnia w godzinach 11:00 – 16:00 gościł w Muzeum Sztuki w Łodzi przy ul. Więckowskiego 36. Publiczność muzealna miała niepowtarzalną okazję obserwowania działań artysty na muzealnym dziedzińcu, w których tworzył kompozycje inspirowane kolekcją Muzeum Sztuki w Łodzi.

Widok to powóz łączący funkcje mobilnej pracowni rzeźbiarskiej oraz punktu prezentacji sztuki. Forma pracowni na kołach inspirowana jest kramami jarmarcznymi czy handlem ulicznym i nawiązuje do nomadycznego charakteru pracy artysty. Gałązka zainspirowany formami wózków z hot dogami, stworzył pierwsze szkice koncepcyjne powozu, podczas rezydencji artystycznej w Residency Unlimited w Nowym Jorku w 2017, ufundowanym przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii.

Pomysł podróży wynika z poszukiwań artysty miejsca do pracy po zakończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jest też pytaniem o to czym jest współcześnie zawód rzeźbiarza i czy jest on jeszcze potrzebny. Gałązka podczas podróży chce skonfrontować wizję zawodu rzeźbiarza z opiniami osób odwiedzających pracownię, dlatego trasa „od Tatr do morza” zakłada podróż z przystankami w miejscach ważnych dla polskiej tożsamości, wakacyjnych kurortach, małych miejscowościach, muzeach i galeriach, miejscach pięknych od strony przyrody i naturalnego pejzażu. W czasie trasy powstają prace, które mogą stać się komentarzem lub kronikarskim zapisem przebiegu podróży. Prezentacje Widoku w różnych kontekstach społecznych zaowocują zbiorem widoków dostępnych w postaci drukowanych widokówek oraz przestrzennych dioram.

Prezentacja projektu Widok, jak i rzeźb powstałych w trakcie podróży po Polsce, widokówek oraz diaporam odbędzie się podczas wystawy Józefa Gałązki w Biurze Wystaw w Warszawie (20 września – 29 listopada 2019), w ramach Warsaw Gallery Weekend (20–22 września 2019) oraz podczas Festiwalu Narracje #11 w Gdańsku (15–16 listopada 2019), organizowanym przez Instytut Kultury Miejskiej i Gdańską Galerię Miejską.

Józef Gałązka (ur. 1993, w Warszawie). Artysta sztuk wizualnych, tworzy rzeźby, rysunki, fotografie i filmy. Absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2016) oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018). W swoich pracach skupia się na relacjach międzyludzkich. Istotne tematy w jego sztuce to człowiek-natura czy człowiek-miejsce-tożsamość. Mieszka i pracuje w Warszawie.


Partnerzy:

Muzeum Sztuki w Łodzi

Artystyczna Podróż Hestii

Biuro Wystaw

Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Instytut Kultury Miejskiej

Gdańska Galeria Miejska

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu

Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła