Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r."

Udostępnij:
tytuł: Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r."
autor:
rodzaj wydarzenia: Dokumentacja wystawy
termin wydarzenia: 15.02.1931
miejsce wydarzenia: Miejskie Muzeum Historii i Sztuki im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów, pl. Wolności 1
kurator:

Opis

W niespełna rok po otwarciu Miejskiego Muzeum im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów w Łodzi publiczność miejscowa mogła zapoznać się z najbardziej intrygującą częścią jego kolekcji, czyli darem grupy „a.r.”.

Trafił on do łódzkich zbiorów na raty: pierwsze prace w 1929 (bądź 1930), ostatnie w 1936 roku – w sumie 111 dzieł. Dokumenty o przekazaniu kolekcji w depozyt Wydziałowi Oświaty i Kultury Magistratu miasta Łodzi zostały podpisane 15 lutego 1931 roku i w tym dniu nastąpiło otwarcie sali sztuki nowoczesnej w muzeum. Nie wiadomo czy zaproszono na tę uroczystość gości, czy odbył się wernisaż.

Jedyne, czym dysponujemy to zdjęcie dwóch pomieszczeń, w których pokazywano dzieła sztuki nowoczesnej umieszczone w „Katalogu nr 2. Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.” ", wydanego w 1932 roku (fot. 1) oraz – wykonane później – fotografie „nowoczesnych” sal pochodzące z kolekcji Mariana Minicha. Widać na nich także szereg prac, które zostały ukradzione bądź zniszczone przez Niemców podczas II wojny światowej.


Maciej Cholewiński


Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła